Grupa Renault z partnerami publicznymi i prywatnymi będzie przez najbliższe 24 miesiące tworzyć elektryczny ekosystem, którego celem jest zmniejszenie śladu węglowego i zwiększenie niezależności energetycznej wyspy.
Celem inteligentnego ekosystemu elektrycznego jest wsparcie transformacji energetycznej na położonej u wybrzeży południowej Bretanii wyspie Belle-Île-en-Mer. Inicjatywa podąża śladami innowacyjnego programu Smart Fossil Free Island, który działa od lutego 2018 roku na portugalskiej wyspie Porto Santo w archipelagu Madery.
Od 2019 roku mieszkańcy Belle-Île-en-Mer i turyści odwiedzający wyspę będą mieli dostęp do floty samochodów elektrycznych (Renault ZOE i Kangoo Z.E.) w ramach samoobsługowego systemu wynajmu. Samochody będą napędzane energią ze stacji ładowania zlokalizowanych przy głównych atrakcjach wyspy.
Nowa usługa carsharingu będzie wykorzystywać nadwyżki energii z paneli słonecznych umieszczonych na dachach budynków użyteczności publicznej. System inteligentnego ładowania pozwala aktywować ładowanie samochodów przy pomocy nadwyżek energii wyprodukowanej w budynku – wyjaśnił Gilles Normand. Dla przykładu, panele społeczne na dachu szkoły zapewniają ogrzewanie i oświetlenie sal lekcyjnych w tygodniu, a w weekendy i święta będą służyć do ładowania samochodów.
FlexMob’île zapewni lokalnym podmiotom gospodarczym na wyspie większą elastyczność i znaczne oszczędności, tym samym promując wykorzystanie energii odnawialnej produkowanej na wyspie. Grupa Renault planuje również przekazanie największemu ośrodkowi wypoczynkowemu używanych akumulatorów, które zostały wycofane z użytku w samochodach. Akumulatory te będą magazynować energię produkowaną w ciągu dnia, żeby wieczorem ogrzewać nią bungalowy. Pozwoli to ośrodkowi na wydłużenie sezonu, który do tej pory trwał krócej ze względu na koszt centralnego ogrzewania.