W świecie zdominowanym przez mężczyzn, a zwłaszcza tak mocno jak w środowisku Rajdu Dakar, kobietom jest niezwykle ciężko się przebić. Dokonała tego jednak pewna Niemka, która na przełomie tysiącleci utarła nosa niejednemu facetowi.
Zaczęło się od motocykla
Jutta Kleinschmidt, bo o niej mowa od początku swojego życia marzyła o motorsportowych występach. Już w wieku osiemnastu lat kupiła swój pierwszy motocykl, by móc próbować swoich sił. Niemka nie porzuciła jednak nauki i w 1986 roku zakończyła studia na kierunku fizyka ogólna. Ze swoją wiedzą szybko znalazła pracę w BMW, którą jednak rzuciła.
Z niemiecką marką była jednak nadal związana, gdy w 1988 roku zadebiutowała w Rajdzie Dakar. Niestety nie dotarła do mety, a co więcej nie mogła odbić sobie nie powodzenia rok później. Kolejny Dakar zaliczyła w 1992 roku. Ponownie zasiadła za kierownicą dwukołowego BMW i dotarła do mety na 23 miejscu. Dwa lata później przesiadła się na KTM-a i poprawiła swój życiowy wynik na 22 pozycję.
Największe sukcesy w samochodzie
W 1995 roku postanowiła spróbować swoich sił w samochodzie. Jak sama przyznaje, wiele zespołów pożądało jej wiedzy inżynieryjnej. Na przełomie wieków była związana z projektem Mitsubishi, które w tamtych latach było jedną z najlepszych konstrukcji. W debiucie w samochodzie wywalczyła dwunaste miejsce.
Kolejne trzy starty zaliczyła za kierownicą Buggy Schlesser. W 1997 roku wygrała pierwszy etap w karierze. Podczas tej edycji imprezy dotarła do mety na piątym miejscu.
W 1999 powróciła za kierownicą Pajero i zakończyła rajd na podium. Na trasie z hiszpańskiej Granady do senegalskiego Dakaru lepsi byli jedynie Jean-Louis Schlesser i Miguel Prieto.
Najlepszy rajd Niemka zaliczyła w 2001 roku, gdy jako pierwsza kobieta wygrała Rajd Dakar. Co ciekawsze nie wygrała wówczas żadnego etapu. Wraz z Andreasem Schulzem o nieco ponad dwie i pół minuty pokonała zespołowych kolegów: Hirokiego Masuokę i Pascala Maimona. Rok później Kleinschmidt była druga. W 2004 roku zasiliła szeregi Volkswagena i za kierownicą Touarega była trzecia w 2005 roku.
Obecnie Niemka prowadzi szkolenia oparte na jej wiedzy technicznej oraz doświadczeniu zdobytym w Rajdzie Dakar. Jeśli kobiety szukają swojej dakarowej idolki, to muszą poznać historię Jutty Kleinschmidt.