Auto nie chce odpalić? Co może być przyczyną takiego problemu?

Auto nie chce odpalić? Co może być przyczyną takiego problemu?

Kierownica Volkswagen

Podaj dalej

Przyczyn problemów z rozruchem auta może być naprawdę sporo. Tym razem skupimy się na kilku. Tych najczęściej spotykanych. Co najczęściej unieruchamia samochód?

Które podzespoły psują się najczęściej?

Między innymi akumulator, który tak naprawdę jest elementem eksploatacyjnym. Już po kilku latach użytkowania wymaga wymiany. Jeśli po przekręceniu kluczyka na desce rozdzielczej wyświetlają się wszystkie kontrolki i słychać charakterystyczne strzelanie. To możecie być niemal pewni, że wasz akumulator wymaga wymiany.

Aby upewnić się, że to wina baterii warto ją podładować, a następnie pojechać do sklepu sprzedającego akumulatory i poprosić o jego sprawdzenie. Większość firm sprzedających baterie oferują taką usługę zupełnie za darmo. To najprostszy sposób na weryfikacją przydatności akumulatora. Dzięki temu dowiecie się, że pomoże mu ładowane czy bateria nadaje się już tylko do utylizacji.

Kluczyk do auta
Fot. pixabay.com

Zawieść może jeszcze między innymi rozrusznik. Jak objawia się jego usterka? Słuchać delikatne stuki, ale silnik nie kręci. W niektórych przypadkach samochód w ogóle nie reaguje na przekręcenie kluczyka w stacyjce. Rozrusznik można zregenerować lub kupić nowy. Zarówno ta pierwsza jak i druga opcja są dopuszczalne.

Co jeszcze może być źródłem problemów z odpalaniem silnika?

Na przykład zapchany filtr filtr paliwa. W większości aut sprowadzonych zza granicy, ale i tych użytkowanych w Polsce wiele osób nie wymienia tego elementu. Samochód pracuje, więc niektórym wydaje się, że nie trzeba tego robić. Jednak filtr paliwa działa do czasu, aż całkowicie się zapcha. Po przekręceniu kluczyka silnik będzie próbował odpalić, ale bez skutecznie. Niekiedy może wydawać się nawet, że jednostka za chwilę odpali. Jednak po kilku sekundach zgaśnie.

Klucz do samochodu
Fot. pixabay.com

Spotykane są również przypadki, że auto nie chce odpalić, bo użytkownik zdecydował się na tani filtr, który nie ma odpowiedniego przepływu paliwa. Niekiedy problemy z odpalaniem powoduje też pompa paliwa. Zazwyczaj objawia się to tym, że silnik co prawda daje się uruchomić, ale po chwili gaśnie. W niektórych przypadkach nie odpala w ogóle. Zanim jednak zdecydujecie się na wymianę jednej z wyżej wymienionych części, warto wcześniej skonsultować to z mechanikiem. Nie warto wydawać pieniędzy na dobrze działające części.

Fot. pixabay.com

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News