Swego czasu tego typu dane publikowała policja, ale na prośbę producentów zaprzestano informowania. Teraz, aby dowiedzieć się, jakie są najczęściej kradzione samochody w Polsce trzeba sięgnąć do CEPiK. Tutaj informacji można zasięgnąć na podstawie danych w związku z wyrejestrowaniem danego pojazdu ze względu na kradzież.
Najczęściej kradzione samochody w 2020 roku
Dane zebrane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców dokładnie przeanalizował niezawodny pod tym względem Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar. Okazuje się, że najczęściej złodzieje kradną samochody marki Toyota (787 egzemplarzy), Audi (778), a także BMW (628). Za TOP 3 znalazł się kolejno: Volkswagen (511), Renault (462), Mercedes (444), Mazda (345), Hyundai (284), Honda (264), Nissan (244).
Zupełnie już wygląda sytuacja, jeżeli patrzeć na modele kradzionych samochodów, bowiem Toyota znajduje się poza ”podium”. Najczęściej wyrejestrowanym samochodem z powodu kradzieży było Audi A4 (214), następnie BMW 5 (175) i Audi A6 (159). Dalej znajdują się właśnie trzy modele Toyoty – Auris (148), Yaris (142) i Rav4 (140). Dalej jest to Fiat Ducato (137), Honda Civic (130), Renault Master (128) i BMW 3 (124).
Liczba skradzionych samochodów w Polsce znacząco zmalała patrząc na lata wstecz. W ubiegłym roku było to 6 910 pojazdów i w zasadzie podobny poziom utrzymuje się od trzech lat. A przecież dwadzieścia lat temu mówiliśmy o liczbach sięgających ponad 70 tys. pojazdów rocznie! Niewątpliwie pod tym względem widać ogromny postęp. Policja zdecydowanie lepiej radzi sobie z przestępcami obracającymi się w ten branży.
Zabezpieczenia tez robią swoje
Oczywiście dużą rolę odgrywają również nowoczesne zabezpieczenia stosowane przez producentów samochodów i nie tylko. Dobrzy złodzieje choć potrafią je obejść, to jednak potrzebują na to coraz więcej czasu, co znacznie utrudnia kradzież. Obawy, że zostaną złapani na gorącym uczynku znacząco ich odstraszają.