Pierwszy dzień czerwca kojarzony dotąd z Dniem Dziecka, zmieni wiele w życiu dorosłych. W tym dniu wchodzą w życie zmiany w przepisach o ruchu drogowym, za których łamanie grozi spory mandat. Oprócz długo oczekiwanych regulacji dotyczących pieszych, którym w określonych sytuacjach zabrania się korzystania między innymi ze smartfonów, wprowadzono również nowe przepisy w ruchu pojazdów. Art. 19 ust 3 a, określa minimalne odstępy, które kierujący będą musieli zachować pomiędzy sobą. Dotyczy to kierowców, jadących tym samym pasem na autostradzie lub drodze ekspresowej.
Koniec z chamską jazdą na zderzaku
W treści dokumentu pojawił się przepis (art. 19 ust 3a), który mówi o tym, że kierujący, który porusza się autostradą lub drogą ekspresową ma obowiązek zachować minimalny odstęp między poprzedzającym go pojazdem, jadącym tym samym pasem.
Odstęp ten wyrażony w metrach określa się jako nie mniejszy niż połowa liczby określającej prędkość pojazdu, którym porusza się kierujący, wyrażonej w kilometrach na godzinę. Co to oznacza? Nic innego jak to, że kierowca, który jedzie autostradą z prędkością 140 km/h, powinien zachować przynajmniej 70 metrów odstępu od poprzedzającego auta. Co ważne, przepisu tego nie stosuje się podczas wyprzedzania.
Niedostosowanie prędkości, a co za tym idzie i odległości pomiędzy pojazdami, to bardzo częsta przyczyna wielu wypadków drogowych.
Od początku 2019 roku jedynie na śląskich drogach, takie zachowania przyczyniły się do zaistnienia 39 wypadków drogowych i 1263 kolizji.
Zachowanie koncentracji i uwagi jest nieodzowne, bo na drodze wszystko dzieje się bardzo szybko. Żaden samochód nie jest w stanie zatrzymać się w miejscu i praw fizyki oszukać się nie da.
Mandat za jazdę na zderzaku to nawet 500 zł!
Kierowcy często pytają ile wyniesie mandat za jazdę na zderzaku. Chociaż w taryfikatorze nie ma konkretnego zapisu, policjanci wykorzystają karę za stworzenie zagrożenia dla bezpieczeństwa ruchu drogowego. W praktyce oznacza to, że kara będzie opiewać na kwotę wynoszącą od 20 do 500 zł.
Nowy przepis i jego zastosowanie w praktyce świetnie obrazuje film, który przygotowała śląska policja. Zachęcamy do jego obejrzenia.