Od jutra wchodzą w życie nowe, budzące wiele kontrowersji przepisy ruchu drogowego. Kierowcy muszą liczyć się z ważnymi zmianami jeśli chodzi o jazdę zarówno w mieście, jak i na autostradach. 1 czerwca będzie ważnym dniem jeśli chodzi o kodeks ruchu drogowego – poniżej przedstawiamy najważniejsze fakty.
Nowe przepisy od 1 czerwca
Nowe przepisy zapowiadane przez rząd od dłuższego czasu wejdą w życie z dniem 1 czerwca. Wśród najważniejszych zmian możemy wymienić trzy:
- koniec z jazdą „na zderzaku”
- ograniczenie do 50 km/h w mieście nawet w nocy
- bezwzględne pierwszeństwo pieszych na przejściu
Oczywiście, najwięcej kontrowersji budzi ten ostatni zapis. Czym ma być bezwzględne pierwszeństwo dla pieszych? Nowe przepisy oznaczają, że pieszy będzie miał pierwszeństwo jeszcze przed wejściem na pasy. Do tej pory miał pierwszeństwo dopiero w chwili, w której się na nich znajdował.
Na co trzeba uważać?
Ale to oczywiście nie wszystkie nowe przepisy. Od 1 czerwca kierowcy będą mogli zostać ukarani mandatem za zbyt bliską jazdę za poprzedzającym samochodem – czyli za popularną jazdę na zderzaku. Oczywiście przepis ten będzie bardzo trudny do wyegzekwowania, niemniej polscy kierowcy będą musieli na to uważać.
Jak określana będzie minimalna odległość, jaką trzeba zachować przed samochodem z przodu? Ma być ona dwa razy mniejsza od prędkości, z jaką się poruszamy. Jeśli więc jedziemy autostradą z prędkością 140 km/h, musimy zostawić 70 metrów marginesu. Wyjątkiem jest manewr wyprzedzania.
Nowe przepisy znoszą także ograniczenie prędkości w miastach do 60 km/h, które obowiązywało w godzinach od 23:00 do 5:00 rano. Od 1 czerwca maksymalna dopuszczalna prędkość w obszarze zabudowanym będzie wynosić 50 km/h – niezależnie od godziny.