Każdy kupujący samochód, musi zadać sobie pytanie… diesel, „benzyniak”, a może LPG? Odpowiedź na to pytanie wcale nie jest łatwa, ponieważ każda z opcji ma swoje wady i zalety.
„Benzyniak” – wady i zalety
Samochody napędzane benzyną to najbardziej popularne i chyba najczęściej wybierane przez polskich kierowców samochody. Cechuje je w miarę cicha praca oraz całkiem niezłe przyspieszenie.
KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN
Tańsze części i stosunkowo niższe koszty napraw niż w przypadku diesli, to kolejny argument na plus. Do minusów należy zaliczyć wyższe spalanie i krótszą „żywotność”.
Samochód z LPG – wady i zalety
Do największych atutów samochodów z instalacją gazową należy niski koszt tankowania. To głównie dlatego, duża część kierowców decyduje się na montaż instalacji gazowej w swoich samochodach.
KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN
Minusy? Instalacja LPG to koszt ok. 3-4 tys. złotych. Droższe badania techniczne i serwisowanie. Częściej musimy wymieniać także świece i filtry. Ponadto, o ile w Polsce gaz zatankujemy niemal na każdej stacji, to w innych europejskich państwach, może nie być to już takie proste.
A może diesel?
Od każdej reguły zdarzają się wyjątki, ale samochody z silnikami wysokoprężnymi z zasady są trwałe, bezawaryjne i stosunkowo oszczędne.
KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN
Diesle starszej generacji charakteryzuje dość głośna praca, a jakość spalin nie pozwala na wjazd do wielu europejskich stolic. W okresie zimowym kierowcy diesli mają problem z ich uruchomieniem. Droższe i skomplikowane są również ewentualne naprawy.