Sonda lambda to jeden z ważniejszych czujników w samochodzie, o którym istnieniu zapewne wielu kierowców nie ma nawet pojęcia – do momentu, gdy ulegnie on awarii. Jaką rolę pełni w silniku? Jakie są objawy awarii sondy lambda? O tym poniżej…
Zobacz na GeekBlog.pl: Ranking: najlepsze city buildery (miejsca 1-5)
Sonda lambda – ważna, niepozorna i kłopotliwa
Sonda lambda to niewielki czujnik zamontowanym w układzie wydechowym. Mierzy on zawartość tlenu w spalinach. Na podstawie tych pomiarów, sterownik silnika oblicza odpowiednią dawkę paliwa. Sonda to urządzenie dość drogie i skomplikowane, a jej awaria może zwiększyć spalanie nawet o 50%.
KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN
Obecnie stosowana jest nie jedna, a więcej sond lambda. Druga jest umieszczona za katalizatorem i sprawdza czy układ oczyszczania spalin działa prawidłowo.
Sama sonda pracuje w dość trudnych warunkach. Czujnik musi poradzić sobie z wysokimi temperaturami, dochodzącymi nawet do kilkuset stopni Celsjusza.
Przeciętnie sonda lambda powinna bezawaryjnie wytrzymać około 100-150 tysięcy kilometrów. W rzeczywistości potrafi pokonać znacznie większą ilość kilometrów.
Uszkodzona sonda lambda? Zobacz, jakie są objawy…
Sonda, podobnie jak każdy inny element, ulega uszkodzeniom i awariom. Do najpopularniejszych objawów możemy zaliczyć zapalenie się kontrolki „Check Engine”, znacznie podwyższony wzrost zużycia paliwa (nawet o 50%) czy samoistne zmiany prędkości obrotowej silnika.
KIEROWCO! KUP LETNIE OPONY I ODBIERZ BON NA 120 PLN
Nieprawidłowe działanie sondy lambda, objawia się także zmniejszeniem mocy silnika.
Przyczyną jej awarii jest najczęściej gromadzenia się sadzy na elemencie ceramicznym urządzenia. Wpływa to na wydłużenie czasu reakcji sondy, a w konsekwencji do całkowitej utraty przez nią zdolności do pomiaru stężenia tlenu.