8 marca to Międzynarodowy Dzień Kobiet. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić, jakie samochody najczęściej wybierają panie. Przy okazji zastanówmy się, jakie stereotypy najczęściej są do nich przypisywane.
8 marca to dzień kobiet – z tej okazji wszystkim paniom życzymy wszystkiego, co najlepsze! Kobieta za kierownicą to niebezpieczeństwo? Oczywiście to najczęściej powielany stereotyp, który zwykle nie ma nic wspólnego z rzeczywistością. Nie od dzisiaj wiadomo, że to panowie powodują więcej wypadków, a panie są zazwyczaj bardziej spokojne i ostrożne za kierownicą.
Kobieta nie potrafi zaparkować, ani zatankować samochodu? To kolejne stereotypy. OK – umówmy się, że zdarzają się przypadki ekstremalne, którymi czasami karmią nas media. Natomiast jest to jakiś promil wszystkich przypadków. Zresztą panowie – który z nas nigdy nie zatankował samochodu złym rodzajem paliwa, czy też nie parkował na trzy, czy cztery razy, bo coś nie pasowało? Umówmy się – jak to mówią Brytyjczycy – we’ve all been there.
Jakie auta najczęściej wybierają kobiety? Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Tak samo jak u mężczyzn, gusta są różne. Generalnie każdy jest inny. Znów poruszamy się po sferze stereotypów, ale w rzeczywistości przecież istnieje mnóstwo facetów, dla których najważniejszy jest wygląd i kolor auta, a są też kobiety, które fascynują się silnikami i same „grzebią” przy samochodach, kiedy część mężczyzn nie potrafiłaby nawet wymienić żarówki.
Czym najchętniej jeżdżą kobiety?
Otóż według badań kobiety najczęściej zwracają uwagę głównie na wielkość samochodu, niezawodność, bezpieczeństwo oraz komfort. Szczegółową analizę czytamy na stronie „mubi”. Auto ma być małe, zwrotne, bezawaryjne, wygodne… oczywiście ma być też ładne. Chociaż według badań ten wygląd nie jest na pierwszym miejscu. A czym kierują się panowie? Głównie wyglądem oraz osiągami. Wielu mężczyzn ma tak, że auto musi być piękne i mocne – to czasami przesłania zdrowy rozsądek.
Można powiedzieć, że idealne auta dla pań – co potwierdzają badania i analizy – to Opel Corsa, Toyota Yaris, Ford Fiesta, czy Fiat 500. Małe, miejskie, zwrotne samochodziki. Jeśli chodzi o rodzinne, to panie najchętniej wybierają Volkswagena Golfa, BMW serii 3, Forda Focusa, czy Audi A4. „mubi” poruszyło jeszcze jedna wartą podkreślenia kwestię. To, że panie średnio płacą za OC mniej, nie ma związku z ich płcią! Istnieje bowiem zakaz zmieniania wysokości składki ze względu na płeć.