PILNE: Definitywny koniec Diesla i benzyny już wkrótce! Poznaliśmy szczegóły nowej normy emisji spalin EURO 7

PILNE: Definitywny koniec Diesla i benzyny już wkrótce! Poznaliśmy szczegóły nowej normy emisji spalin EURO 7

diesel-benzyna-normy-emisji-spalin-euro-7

Podaj dalej

Paliwa kopalne to kluczowy składnik współczesnego świata. Od węgla, po gaz, przez ropę naftową – każdy z nich odgrywa ogromną rolę w bardzo szerokim kontekście. Benzyna i paliwo typu Diesel nie podobają się jednak europejskim ustawodawcom. Unia Europejska chce przecież osiągnąć neutralność klimatyczną do 2050 roku. 

Diesel i benzyna tego nie udźwigną

Diesel znika z motoryzacji

Przygotowując się do tego przyjaznego dla środowiska scenariusza, Komisja Europejska zamierza wdrożyć normy emisji spalin Euro 7 dla pojazdów osobowych. Przewidywana data ich wprowadzenia to 2025 rok. Czy będzie ona oznaczać definitywny koniec silnika benzynowego i typu Diesel?

Norma UE-7 została oznaczona de facto jako wprowadzenie zakazu silników typu Diesel i benzynowych przez niemieckie stowarzyszenie VDMA. 

Pomimo skandalu Dieselgate, Volkswagen nie wierzy, że normy emisji spalin Euro 7 są wykonalne. – Ten scenariusz byłby możliwy tylko przy zastosowaniu daleko idących środków technicznych, które są złożone i kosztowne – powiedział niemiecki producent w oświadczeniu przesłanym do EURACTIV. 

Volkswagen jest przekonany, że to niemożliwe

diesel

– Wszechstronne rozszerzenie zakresu oczyszczania spalin w połączeniu z potrzebą hybrydyzacji znacznie podniosłyby ceny pojazdów. 

Niemiecki producent samochodów może mieć rację. Różnica między samochodem wyposażonym wyłącznie w silnik benzynowy lub typu Diesel, a układem hybrydowym nawet tej samej marki, to ogromna różnica dla wielu klientów. 

Dobrym przykładem może być tutaj Toyota. Corolla Hatchback z 1,2-litrowym silnikiem turbo kosztuje 99 tys. zł, natomiast w wersji hybrydowej trzeba za ten sam samochód zapłacić 127 tys. zł.

Unia Europejska ma duży kłopot

unia-europejska-benzyna-diesel

Volkswagen odnosi się również do obecnych ograniczeń jakie niesie za sobą infrastruktura ładowania w Europie. Obawa przed niskim zasięgiem, długi czas ładowania i niewiele ładowarek to główne problemy, które Unia i producenci samochodów muszą rozwiązać. Dopiero wtedy samochody elektryczne mają jakąkolwiek szansę, aby stać się alternatywą dla benzyny lub silników typu Diesel. 

Nawet Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów Skrytykowało normę UE-7. Wymaga ona zmniejszenia emisji o kolejne 60-90% w porównaniu do już bardzo rygorystycznej Euro 6d. Nie jest to realistyczny cel, dlatego też europosłowie powinni współpracować z producentami samochodów przy decydowaniu o przyszłości silników spalinowych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News