Nikomu chyba nie trzeba specjalnie tłumaczyć, że akumulator jest niezwykle ważną częścią każdego samochodu. Niezależnie czy masz diesla, benzyniaka czy LPG, akumulator musi być sprawny, jeśli chcesz odpalić auto. Jak o niego zadbać i jak go wymienić w przypadku usterki? Śpieszymy z odpowiedzią.
Wszystko zależy od konkretnego modelu
Akumulator nie ma jednoznacznej daty, z którą traci ważność. Wszystko zależy od jego eksploatacji. W teorii jednak trzeba nastawiać się na wymianę akumulatora mniej więcej co 6-7 lat. Czasami jednak są oczywiście akumulatory, które potrafią wytrzymać nawet dłuższy okres czasu. Mowa tutaj nawet o 9-10 latach. Wszystko tak naprawdę zależy od konkretnego modelu i konkretnego przypadku.
Co jednak zrobić w przypadku awarii akumulatora i konieczności jego wymiany? Przede wszystkim, na sam początek, musisz ustawić auto na płaskiej powierzchni w dalekiej odległości od wszystkich źródeł ognia. Przed rozpoczęciem operacji pamiętaj też o zaciągnięciu hamulca ręcznego i wyjęciu kluczyków ze stacyjki.
Pamiętaj o odpowiedniej kolejności
Wyciągnięcie akumulatora samo w sobie nie jest trudne – wystarczy ubrać rękawiczki i możemy zabrać się za pracę. Najpierw musisz odkręcić zacisk z bieguna ujemnego, a później z dodatniego. Następnie po zdjęciu zabezpieczeń, możesz wyciągnąć akumulator. Jeśli twój akumulator jest sprawny i chcesz go tylko naładować – połóż go na tekturze i dokładnie wyczyść wszystkie bieguny. Akumulator ładuj przez co najmniej 8 godzin.
Po naładowaniu akumulatora możesz z powrotem umieścić go pod klapą samochodu. Pamiętaj jednak, aby najpierw założyć klemę dodatnią, a później ujemną. To bardzo ważne! W przypadku, gdy twój akumulator jest już „martwy”, musisz po prostu zakupić nowy model i zainstalować go zgodnie z instrukcją umieszczoną powyżej.