Nowelizacja prawa o ruchu drogowym została przyjęta przez sejm, a to oznacza, że kodeks drogowy czekają zmiany. Znajdzie się na pewno grupa kierowców, która nie będzie z nich zadowolona. Tyle tylko, że uderzają one głównie w szeroko rozumianych piratów drogowych. Jedno jest pewne – na drogach powinno być bezpieczniej.
Kodeks drogowy – weszły zmiany
O tych zmianach tak naprawdę mówiło się od dłuższego czasu. Chodzi o bezwzględne pierwszeństwo pieszych na przejściu, koniec z jazdą na zderzaku czy ograniczeniem prędkości do 50 km/h w mieście także w nocy. Nie zapomniano również o pieszych, którzy idąc z telefonem w ręku przez pasy otrzymają mandat.
Niewątpliwie największe kontrowersje wzbudza kwestia przejść dla pieszych. W zasadzie nic tutaj się nie zmieniło oprócz tego, że teraz kierowcy będą zobowiązani do tego, aby zmniejszyć prędkość. Wszystko po to, aby nie narażać na niebezpieczeństwo pieszego.
W rzeczywistości ma to stanowić o fakcie, że to niemal zawsze kierowca prowadzący pojazd będzie winny potencjalnego zdarzenia. Ciężej będzie się wytłumaczyć z tego, że np. ktoś nam nagle wyskoczył na przejście i nie było szansy wyhamowania.
Odległość i jeszcze raz odległość
Jadąc drogą ekspresową czy autostradą nie będzie już można jechać na dużych prędkościach pojazd za pojazdem. Wchodzą przepisy, które obowiązują w innych krajach, a więc jeżeli jedziemy 100 km/h, pojazd przed nami ma znajdować się w odległości 50 metrów. Jeżeli 120 km/h wówczas 60 metrów itd. Odległość ma być zawsze połową prędkości z jaką się poruszamy.
Jeżeli chodzi o kwestie związane z unormowaniem prędkości w miastach tutaj nie ma nic skomplikowanego. Krótko mówiąc koniec z przyzwoleniem jazdy 60 km/h w danych godzinach nocnych.
Od kiedy wchodzą zmiany
Wiadomo już, że nie będzie to tak szybko jak zakładano. Najważniejszą poprawką jaką wprowadzono do projektu jest wydłużenie vacatio legis. Przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 czerwca 2021 roku. Czyli zanim dany kierowca czy dany pieszy otrzyma mandat, minie jeszcze prawie rok.
Warto jednak już wcześniej stosować się do tych przepisów, bowiem powstały one z myślą o dobru każdego z nas.