Kontrolki w samochodzie - czyli jak czytać sygnały, które wysyła nam samochód

Kontrolki w samochodzie - czyli jak czytać sygnały, które wysyła nam samochód

Kontrolki-w-samochodzie

Podaj dalej

Kontrolki w samochodzie pełnią różne funkcje. Niektóre informują o włączeniu poszczególnych urządzeń lub funkcji (np. oświetlenie), a inne z kolei sygnalizują awarię jakiegoś podzespołu. O ile część z nich jest dość łatwa do zinterpretowania, o tyle znaczenie wielu z nich nie jest już tak oczywiste. Podpowiadamy, na które trzeba zwrócić szczególną uwagę i co należy zrobić po ich zapaleniu.

Kontrolki w samochodzie

Zadaniem każdej kontrolki, która zapali się na naszej desce rozdzielczej, jest zasygnalizowanie kierowcy danego zdarzenia związanego z funkcjonowaniem samochodu. Może to dotyczyć zarówno włączenia świateł, jak i zwróceniem uwagi na usterkę jakiegoś z podzespołów.

kontrolki w samochodzie

Kontrolki w samochodzie czuwają nad naszym bezpieczeństwem w czasie jazdy, dlatego lepiej ich nie bagatelizować i zapamiętać, co oznaczają.

KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE NA ŚWIĘTA!

Kontrolki w samochodzie – informacyjne

Jak sama nazwa wskazuje, zadaniem takiej kontrolki jest informowanie kierowcy o włączeniu poszczególnych systemów lub funkcji w pojeździe. Ich zapalenie się nie wymaga podjęcia żadnych dodatkowych działań. Najpopularniejsze z nich to kontrolki włączonych kierunkowskazów i świateł mijania.

kontrolki w samochodzie

W nowszych samochodach, zielone kontrolki mogą informować także o uruchomieniu tempomatu czy jeździe w trybie ekonomicznym. Wyjątkiem kolorystycznym od tej reguły jest kontrolka informująca o włączeniu świateł drogowych. W większości pojazdów jest ona koloru niebieskiego.

Kontrolki informacyjno-ostrzegawcze

W tym wypadku już nie jest tak prosto. Część kontrolek informuje o nieprawidłowym działaniu któregoś z podzespołów, zaś pozostałe wyświetlają się po interwencji podjętej przez kierowcę. Na przykład włączenie ogrzewania tylnej szyby lub świateł przeciwmgielnych.

A które z nich powinny zwrócić naszą uwagę? Przede wszystkim ikona silnika, czyli tzw. check engine. Oznacza najczęściej awarię w układzie elektrycznym silnika, która związana jest z nieprawidłowościami wykrytymi przez któryś z czujników.

KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE NA ŚWIĘTA!

Kontrolki ostrzegawcze

Mają kolor czerwony i najczęściej oznaczają poważną awarię i konieczność zatrzymania pojazdu. Choć i od tej zasady zdarzają się wyjątki. Przykładem jest np. kontrolka niezapiętych pasów bezpieczeństwa lub otwartych drzwi.

Kontrolka termometru zanurzonego w wodzie zapala się w momencie osiągnięcia zbyt dużej temperatury przez ciecz chłodzącą silnik. Jej zignorowanie i dalsza jazda grozi bardzo poważnym uszkodzeniem silnika. Podobne jest w przypadku kontrolki oliwiarki z dużą kroplą, która informuje o niskim poziomie oleju.

KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE NA ŚWIĘTA!

W obu tych sytuacjach należy jak najszybciej zatrzymać pojazd i w razie potrzeby wezwać pomoc drogową.

Kontrolka Check Engine – dlaczego się świeci i co to może oznaczać?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News