Narodowa kwarantanna pierwotnie miała obowiązywać do 17 stycznia. Po wczorajszej konferencji prasowej rządu wiemy jednak, że została ona przedłużona do końca miesiąca. Co to znaczy dla kierowców?
Podczas pierwszej fali pandemii kierowcy nie mogli zmieniać opon i przemieszczać się po drogach bez podania poważnej przyczyny. Teraz tych obostrzeń jest mniej, a większość z nich nie skupia się na kierowcach. Mowa tutaj chociażby o zakazie imprez w gronie powyżej pięciu osób, ograniczeniu działalności galerii handlowych i hoteli, a także zakazie zgromadzeń.
❗ Zasady bezpieczeństwa w etapie odpowiedzialności – przedłużone do 31 stycznia ⤵️ pic.twitter.com/fkFhDa9ZCJ
— Kancelaria Premiera (@PremierRP) January 11, 2021
Maseczka w samochodzie? Musisz uważać
Wiele osób zastanawia się, czy podczas kwarantanny narodowej musi mieć założoną maseczkę w samochodzie. Na początku kwarantanny obowiązywał bowiem taki zapis, jeśli znajdowaliśmy się w samochodzie z osobą, z którą nie mieszkamy. Aktualnie ten przepis został zniesiony i maseczki w samochodzie nie musimy już nosić. Inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o transport publiczny. Tam maseczka jest obowiązkowa, a każdy środek komunikacji miejskiej ma również ustalony limit miejsc.
Narodowa kwarantanna nie przewiduje zakazu jeżdżenia po mieście oraz po autostradach. Możesz wsiąść do swojego samochodu i wyruszyć w trasę bez podawania przyczyny.
O jakich obostrzeniach musisz pamiętać?
Żeby nie było tak kolorowo – pamiętaj, że na stacji benzynowej możesz zakupić sobie kawę czy jedzenie, ale musisz je zjeść we własnym samochodzie – konsumpcja na terenie stacji jest zabroniona. Ponadto podczas wizyty u wulkanizatora czy swojego mechanika musisz mieć założoną maseczkę. Oprócz tego w centrach handlowych możesz parkować co drugie wolne miejsce, dla zachowania bezpieczeństwa.
Jeśli chodzi o pozytywy – możesz bez problemu korzystać z myjni samochodowych, zmienić opony z letnich na zimowe, przemieszczać się między miastami oraz korzystać ze stacji benzynowych podczas godziny dla seniorów (10-12). Nie tak źle, prawda?