Kierowco, miałeś stłuczkę? Nie daj się nabrać! W ten mit wierzy ponad 90% zmotoryzowanych [WYJAŚNIAMY]

Kierowco, miałeś stłuczkę? Nie daj się nabrać! W ten mit wierzy ponad 90% zmotoryzowanych [WYJAŚNIAMY]

stluczka-jak-sie-zachowac-mit

Podaj dalej

Nie wiedzieć dlaczego, wśród polskich kierowców utarło się, że aby uniknąć finansowych nieprzyjemności w razie stłuczki, na miejsce zdarzenia należy wezwać policję. To mit, w który wierzy zdecydowana większość zmotoryzowanych. Wyjaśniamy. 

Stłuczka – jak się zachować?

stluczka-jak-sie-zachowac-mit

Wielu kierowców uczestnicząc nawet w niegroźnej i „delikatnej” kolizji ma dylemat, czy wzywać policję na miejsce zdarzenia, czy też nie. Pamiętajmy jednak, że aby otrzymać pieniądze z ubezpieczenia OC lub AC, wystarczy tylko spisać oświadczenie. Wzywanie policji nie jest w tym przypadku konieczne! 

Do największej liczby zdarzeń drogowych dochodzi podczas ładnej pogody, na prostym odcinku drogi… Gdy tylko warunki atmosferyczne się pogarszają, kierowcy wydają się przykładać większą uwagę do tego, co robią za kierownicą. A jak zachować się, jeśli już „powinie” nam się noga?

Jeśli braliśmy udział w stłuczce, w której doszło tylko do uszkodzenia pojazdów, a dwie strony są zgodne co do przebiegu wydarzeń, nie trzeba wzywać na miejsce policji. Do uzyskania pieniędzy z ubezpieczenia OC lub AC wystarczy spisać oświadczenie. 

wypadek kierunkowskaz

Ubezpieczenie OC lub AC – zadziała bez policji!

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy bezwzględnie należy wezwać policję na miejsce wypadku. Kiedy trzeba zadzwonić na 112?

  • kiedy są poszkodowani (ranni, albo ofiary śmiertelne) na miejscu zdarzenia,
  • zostały wezwane inne służby ratunkowe np.: straż pożarna, karetka pogotowia,
  • jeden z kierujący znajdował się pod wpływem alkoholu, bądź środków odurzających (bądź zachodzi takie podejrzenie) prowadząc pojazd
  • sprawca wypadku bądź kolizji oddalił się z miejsca zdarzenia,
  • sprawca zdarzenia drogowego nie posiada prawa jazdy, dokumentów pojazdu, bądź ważnej polisy z tytułu OC
  • w wyniku zdarzenia doszło do zatamowania lub znacznego utrudnienia ruchu drogowego i kierowcy nie mogą ustalić kto zawinił

Jeśli jednak podczas zdarzenia doszło tylko do szkody w mieniu, a zarówno poszkodowany jak i winny są zgodni co do wersji wydarzeń, wystarczy spisać oświadczenie. Dzięki temu zaoszczędzimy czas, a winny kierowca nie zostanie ukarany mandatem. Jeśli jednak mamy jakieś wątpliwości, przykładowo co do stanu trzeźwości jednego z uczestników kolizji, powinniśmy wezwać na miejsce policję. 

wypadek wakacje

Oświadczenie kolizji

Oświadczenie kolizji warto wydrukować sobie wcześniej i wozić je zawsze w samochodzie. Jeśli jednak nie mamy gotowego druku, powinniśmy pamiętać, aby spisać wszystkie dane osobowe, zarówno sprawcy, jak i poszkodowanego. W oświadczeniu muszą znaleźć się:

  • imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, numery PESEL,
  • dane dotyczące prawa jazdy – numery, przez kogo, kiedy i gdzie zostały wydane,
  • dane pojazdów biorących udział w kolizji – marka, model, numery rejestracyjne,
  • dane polisy OC – nazwa ubezpieczyciela, numer polisy, data jej ważności.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News