Bon turystyczny to temat, który od kilku tygodni budzi ogromne zainteresowanie w polskim społeczeństwie. Nic więc dziwnego, że gdy padło słowa A musiało paść i B. Gotowy projekt trafił właśnie do Sejmu i można spodziewać się, że niebawem wejdzie on w życie.
Wprowadzono kilka istotnych zmian, jeżeli chodzi o jego realizację. Wszystkie zmiany wydają się jednak być korzystne dla społeczeństwa. Wszystko jednak zweryfikuje życie i to jak będzie wyglądała jego faktyczne realizacja.
Bon turystyczny już w Sejmie
Rodzice bądź opiekunowie prawni otrzymają na każde dziecko kwotę 500 zł do wydania wyłącznie na usługi hotelowe i imprezy turystyczne. Z kolei rodzice dzieci niepełnosprawnych otrzymają dwa razy większą kwotę, czyli 1000 zł. T
Bon będzie wydawany w formie elektronicznej na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Terminem końcowym, w którym upływa data ważnosci bonu jest 31 marca 2022 roku. Oznacza to, że termin został wydłużony, bo początkowo mówiono o końcu 2021 roku.
– Osoby otrzymujące świadczenie z programu 500 plus będą zobowiązane do zalogowania się w systemie teleinformatycznym i potwierdzenia bądź aktualizacji danych. Po dokonaniu tej czynności bon turystyczny zostanie aktywowany i jego numer zostanie przesłany na numer telefonu komórkowego lub adres poczty elektronicznej osoby uprawnionej do otrzymania bonu – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Właściciele nie będą mogli zachęcać klientów w sloganach reklamowych tym, aby realizowali u nich bon. Będzie to groziło nawet karą 3 lat pozbawienia wolności. Bon także nie podlega wymianie na gotówkę, inne prawne środki płatnicze oraz inne środki wymiany.
Lista obiektów, w których będzie możliwe wykorzystanie bonu turystycznego zostanie opublikowana na stronie Polskiej Organizacji Turystycznej.