Legalne przekroczenie prędkości bez mandatu. To możliwe - policja i sądy są bezradne

Legalne przekroczenie prędkości bez mandatu. To możliwe - policja i sądy są bezradne

prędkość

Podaj dalej

Nikt nie jest święty i każdemu z nas zdarzyło się jechać szybciej w mniejszym bądź większym stopniu na drodze, niż było to dozwolone. Zawsze w takich przypadkach trzeba liczyć się jednak z tym, że za przekroczenie prędkości grozi mandat.

Ten zawsze będzie zgodny z taryfikatorem, a więc w najlepszym przypadku możemy zapłacić 100 zł, a w najgorszym nawet 500 zł. Wszystko zależy od tego, o ile przekroczyliśmy prędkość na danym odcinku drogi.

Limity prędkości na drogach

Każdy kierowca powinien pamiętać, że w obszarze zabudowanym nie wolno jechać szybciej niż 50 km/h. Natomiast po jego przekroczeniu można poruszać się już z prędkością nie większą niż 90 km/h. Z kolei na drogach ekspresowych limit wynosi 120 km/h, a na autostradach 140 km/h.

Każde przekroczenie tej prędkości wiąże się z mandatem. Tak samo mandatem można zostać ukaranym w przypadku, jeżeli na danej drodze będzie ograniczenie prędkości, mniejsze niż wynosi maksymalna dozwolona prędkość, a będziemy jechać szybciej.

Oczywiście limity prędkości to jedna rzecz, ale działa to również w drugą stronę. Jeżeli dany kierowca będzie jechał np. 50 km/h po autostradzie, również można zostać ukarany mandatem za stwarzanie realnego zagrożenia na drodze.

Wyprzedzanie a przekroczenie prędkości

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę, że wyprzedzanie to nieodłączony element w każdej podróży. Po drogach porusza się bardzo wiele samochodów o różnej mocy silnika, a przy tym kierowcy dysponują różnymi umiejętnościami.

Do tego po drogach poruszają się nie tylko samochody osobowe. Są jednoślady, samochody dostawcze, ciągniki czy maszyny rolnicze. Każdy pojazd porusza się z inną prędkością, a już zwłaszcza gdy posiada ładunek.

szybka jazda

Wyprzedzanie z większą prędkością niż wynosi dozwolony limit na drodze zawsze będzie wiązało się z mandatem. Krótko mówiąc – przekraczanie dozwolonej prędkości podczas wyprzedzania nie jest możliwe.

Jeżeli dwa pojazdy poruszają się z niemal maksymalną prędkością, wykonanie manewru wyprzedzanie zawsze będzie wiązało się z mandatem. Niewskazane jest zatem wyprzedzone samochodu jadącego z maksymalną dozwoloną prędkością, gdyż nieuniknione staje się naruszenie przepisów.

Kiedy łamanie przepisów jest ”legalne”

Należy pamiętać, że obowiązuje przepis mówiący o tym, że samochód wyprzedzany nie może w żadnym przypadku przyśpieszać. Takie zachowanie może stworzyć ogromne zagrożenie na drodze. Jeżeli jednak dojdzie do takiej sytuacji i będzie się ona działa na limicie dozwolonej prędkości, wówczas pojazd który wyprzedza może przekroczyć dozwoloną prędkość.

Konsekwencje w tego typu przypadku poniesie pojazd wyprzedzany, który stworzył potencjalne zagrożenie na drodze przyśpieszając. Nie kierowca który ratował się np. przed czołowym zderzenie czy po prostu był zmuszony przekroczyć prędkość.

Kierowca zarówno przed funkcjonariuszem, jak i potencjalnie w sądzie zawsze będzie mógł się wybronić. Unika bowiem w ten sposób wyprzedzania z minimalną różnicą prędkości i długotrwałego blokowania lewego pasa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News