A co, jeśli Elon Musk wcale nie rozważa Ziemi jako docelowego miejsca dla Tesli Cybertruck? Ekscentryczny design elektrycznego pickupa wcale nie wydaje się tak absurdalny, jeśli nie ograniczamy naszych horyzontów do trzeciej planety od Słońca.
Grafik z Kalifornii publikujący pod pseudonimem Charlie Automotive jest fanem lokalnego amerykańskiego producenta Tesli. Wśród jego prac można było natrafić na projekt Tesli Cybertruck w wersji 6-kołowej do jazdy po Księżycu. Choć wiele jego wizji jest abstrakcyjnych, to ta o księżycowym pickupie może być paradokosalnie bardzo bliska ambicjom Elona Muska.
Samochód międzyplanetarny?
Choć prosty kształt Tesli Cybertruck budzi wiele drwin, to egzoszkielet nadwozia samonośnego jest przemyślany bardziej, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim posiada sporo miejsca, które można zagospodarować na wiele sposobów. Może być to przestrzeń ładunkowa albo sypialna. To także wystarczający zapas, aby naszpikować ją kosmiczną infrastrukturą.
Tesla Cybertruck (pressurized edition) will be official truck of Mars
— Elon Musk (@elonmusk) November 21, 2019
Choć wiele tweetów Elona Muska można potraktować jako żarty, to wielu osobom umknął fakt, że już w zeszłym roku miliarder zapowiedział, że Cybertruck będzie „oficjalnym truckiem Marsa„. Dodał przy tym, że będzie to „pressurized edition”, a więc wersja generująca w kabinie ciśnienie, w którym jest w stanie funkcjonować człowiek. Ciśnienie atmosferyczne na Marsie jest bowiem zbyt niskie, aby człowiek mógł tam przetrwać bez specjalnego skafandra.
Kiedy Cybertruck poleci w kosmos?
Internauci podpytywali także Elona Muska na Twitterze, czy misje z rakietą Falcon Heavy wyniosą w przestrzeń kosmiczną Teslę Cybertruck. Co najmniej dwukrotnie dyrektor generalny SpaceX sugerował, że coś takiego jest możliwe z rakietą i statkiem Starship, który wciąż jest w fazie testów. To właśnie ta konstrukcja ma umożliwić ludzkości dotarcia na Marsa. Dużo większa ładownosć potencjalnie mogłąby pozwolić na zabranie w lot Cybertrucka.
😎
— Elon Musk (@elonmusk) December 29, 2019
Maybe on Starship? It’s def got the payload capacity …
— Elon Musk (@elonmusk) December 10, 2019
Wracając do projektu Charlie Automotive, widać jak Cybertruck wygląda dużo bardziej naturalnie właśnie w kosmosie. Wysoki prześwit, względnie tania i bardzo wytrzymała konstrukcja nadwozia mogą być składowymi, dzięki którym elektryczny pickup zrobi karierę na Księżycu i Marsie.
Gdy to nastąpi Tesla z pewnością będzie już najbardziej wartościową marką samochodową na świecie, choć wciąż nie będzie można powiedzieć, że zmotoryzowała Ziemię. Jednak aktywność w projektach SpaceX sprawi, że amerykański producent przekroczy bariery, które dla innych będą fantastyką naukową.