Nadajesz się na astronautę? Sprawdź się w tym symulatorze za darmo. Większości nie udaje się zadokować do stacji

Nadajesz się na astronautę? Sprawdź się w tym symulatorze za darmo. Większości nie udaje się zadokować do stacji

SpaceX-Crew-Dragon-Astronaut-Robert-Behnken

Podaj dalej

Przy okazji #LanuchAmerica i startu rakiety Falcon 9 i kapsuły Crew Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, NASA i SpaceX przygotowały niespodziankę dla wszystkich zainteresowanych. Uda ci się zadokować do stacji?

NASA i SpaceX przygotowały specjalny wirtualny symulator. Wystarczy wejść na odpowiednią stronę internetową i można wcielić się w rolę astronauty. Zadanie polega na tym, aby podlecieć do stacji i bezpiecznie zadokować. Czy to trudne?

Wita nas informacja: Ten symulator zapozna cię z wszelkimi kontrolami na prawdziwym interfejsie, których używają astronauci NASA do manualnego pilotowania pojazdu SpaceX Dragon 2 w drodze na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Poprawne dokowanie jest osiągnięte wtedy, kiedy wszystkie zielone liczby w centrum ekranu wykazują wartość poniżej 0.2. Poruszanie się w kosmosie jest powolnym procesem i wymaga spokoju oraz precyzji.

I rzeczywiście – liczy się tutaj przede wszystkim spokój i precyzja. Należy podlatywać do celu powoli i dokładnie śledzić wszystkie dane. Jeśli nie uda wam się za pierwszym razem – to nic. Podczas transmisji lotu SpaceX i NASA wiele osób związanych z agencjami zdradzało, że nie udawało im się dokować za pierwszym razem – głównie przez zbyt wielką prędkość. Jak zadokować do stacji bezpiecznie?

Startujemy w takiej pozycji. Oczywiście zadanie nie jest ułatwione – w takiej pozycji do stacji nie podlecimy.
Lecąc do stacji kosmicznej należy odpowiednio ustawić nasz statek. Służą do tego panele po lewej i prawej stronie. Te po lewej zmieniają kierunek lotu, po prawej rotację statku. Przyśpieszamy na plusie po lewej stronie nad panelem, zwalniamy na minusie.
Tak prezentuje się statek w poprawnej pozycji. Pamiętajcie, zielone liczby w centrum muszą mieć wartość poniżej 0.2.
Podlatując do stacji witają nas loga NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Podlatując do celu pamiętajcie o kontrolowaniu prędkości.
Cenna uwaga – wartości nie mogą być na minusie! Muszą być mniejsze od 0.2, natomiast nie mogą być mniejsze od 0.0. Najlepsza prędkość do dokowania to ok. 0,009 m/s. Kiedy wartość jest błękitna – możemy dokować, kiedy pomarańczowa, bądź czerwona, nie.
Przy samym celu trzeba sporo manewrować, polecamy do tego panel po lewej stronie. Mi udało się za drugim razem – pierwszy raz wartość ROLL wynosiła -0.1 i przez to się nie udało. Pamiętajcie, wartości nie mogą być na minusie!

Link do symulatora: https://iss-sim.spacex.com/

Rakieta Falcon 9 wystartowała z Przylądka Canaveral w sobotę o godzinie 21:22 czasu polskiego. Obecnie kapsuła Crew Dragon z astronautami zmierza w kierunku Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Zgodnie z tradycją astronautów obudziła dziś wybrana przez nich wcześniej piosenka. Tak oto w kapsule usłyszeliśmy utwór Planet Caravan od Black Sabbath. Astronauci wykonują teraz szereg procedur. Do stacji zadokować powinni planowo około godziny 16:30 czasu polskiego.

Start rakiety Falcon 9 SpaceX. Zobacz nagranie z historycznego momentu

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News