Czas, w którym zostaliśmy uwięzieni w naszych domach będzie z pewnością próbą dla wielu małżeństw, ale także dla naszych ukochanych czterech kółek. Mimo iż ceny paliw spadły, ruch na drogach drastycznie zmalał. Dlaczego sytuacja związana z koronawirusem może mieć zły wpływ na twój samochód?
Często jedną z pierwszych rzeczy, które zawodzą w nieużywanych samochodach, jest akumulator. Bateria rozładowuje się sama, a uzupełniana jest z pomocą alternatora, podczas pracy silnika.
Akumulatory kwasowo-ołowiowe, najczęściej stosowane w samochodach, szczególnie nie lubią rozładowywania się. Jeśli będziemy go rozładowywać i ładować na nowo, szybciej stracą swoją żywotność. To, jak długo twój samochód może stać w miejscu nie rozładowując swojego akumulatora, zależy od jego stanu, ale też „pasożytniczego” poboru. Nie można więc stwierdzić jednoznacznie, jak często należy uruchomić samochód, aby zapobiec awarii akumulatora. Wystarczy kilka minut jazdy dziennie, ale dłuższe przejażdżki służą twojemu olejowi.
Olej silnikowy (ale benzyna, czy diesel także) może gromadzić brud, który powoduje przyspieszoną degradację. Zarówno w samym oleju, jak i w silniku. Na szczęście silniki są tak zaprojektowane, by czyściły olej. Jednak aby było to możliwe, muszą osiągnąć roboczą temperaturę i pozostać w niej przez kilka minut.
Prowadząc samochód doprowadzaj więc wszystkie jego elementy do właściwej temperatury. Odpalenie auta i pozostawienie go na biegu jałowym nie pomoże. Odpowiednia temperatura pozwoli na właściwe poruszanie się innych smarów i płynów w całym samochodzie. Spowolni także pękanie gumowych pasów i pomoże utrzymać w dobrej formie największe i najdroższe gumowe elementy w pojeździe.
Nie tylko silnik cierpi
Opony również potrzebują ruchu, aby zarobić powstawaniu płaskich placków, które w najbardziej łagodnym scenariuszu mogą doprowadzić do niewygodnych wibracji. Poważniejsze wypłaszczenia mogą powodować wibracje kierownicy, uniemożliwiając kontrolę nad pojazdem i przyspieszając zużycie elementów układu kierowniczego i zawieszenia.
Nie wspominamy już nawet o wpływie zwierząt. Gdy auto będzie stało za długo w miejscu, osy mogą założyć gniazda w miejscach, o których nawet nie będziesz wiedział. Gryzonie mogą zjeść kosztowne przewody, lub wypełniać komorę silnika orzechami włoskimi. Jeśli będziesz miał dużego pecha, pod twoją komorą silnika dom założy zbłąkany kot.
Wszystkie powyższe problemy są również powodem, dla którego czasami nie warto kupować starych samochodów z drastycznie niskimi przebiegami.