Akumulator jest bardzo ważnym podzespołem, którego stan przez nas jest dosyć rzadko sprawdzany. Możecie przedłużyć jego żywotność, jeśli poświęcicie mu co jakiś czas trochę uwagi.
Nowy w pełni naładowany akumulator powinien mieć napięcie 12,8 V. W przypadku sprawnych używek waha się ono w granicach 12,5-12,7 V. Doładować akumulator powinniśmy, jeśli napięcie w nim spadło poniżej 12,4 V. Wynik 12,4-12,6 V oznacza, że jest on już średnio rozładowany.
Punkt krytyczny
Za całkowicie padnięty akumulator uważamy taki, który ma poniżej 12 V. W przypadku, kiedy napięcie ma 11,8 V lub jeszcze mniej to mówimy o skrajnym jego rozładowaniu. Oczywiście powinniśmy niezwłocznie go doładować.
Ładowanie w domu
Do ładowania akumulatora wystarczy nawet niedrogi prostownik. Warto zaopatrzyć się w taki sprzęt i od czasu do czasu doładowywać akumulator. Dzięki temu przedłużymy jego żywotność.
Jak wykonać prawidłowy pomiar
Napięcie akumulatora mierzymy na zgaszonym silniku. Auto powinno być wyłączone przynajmniej przez 30 minut przed wykonaniem pomiaru. Kolejna bardzo ważna sprawa, to wyczyszczenie klem przed pomiarem. Jest to szczególnie ważne, jeśli nasz prostownik nie ma ostrych krokodylków, które wgryzają się w osad na klemach. Słabe przewodzenie może zaniżyć pomiar nawet o 1 V. Zawyżenie pomiaru natomiast może nastąpić, jeśli wykonamy go zbyt szybko po wyłączeniu silnika.