Co to jest ESP i jak działa?

Co to jest ESP i jak działa?

5c63f10ed9355_1

Podaj dalej

System ESP w nowych samochodach montowany jest już od kilku dobrych lat. To jeden z głównych systemów mających poprawić nasze bezpieczeństwo w pojeździe.

ESP, czyli Electronic Stability Program w dosłownym tłumaczeniu oznacza Elektroniczny Program Stabilizacji. Odpowiada on przede wszystkim za zapewnienie wszystkim osobom w samochodzie bezpieczeństwa w trakcie wykonania nagłego manewru wymijania przeszkody.

System zapewnia stabilne prowadzenia samochodu w trudnych sytuacjach. Potrafi on samodzielnie obniżyć moc silnika oraz wyhamowywać poszczególne koła w zależności od tego, jak wymaga tego sytuacja. Współpracuje on z systemami ABS oraz ASR. Ten pierwszy odpowiada za zapobieganie blokowaniu kół w razie nagłego hamowania, a ten drugi przeciwdziała utracie przyczepności kół napędowych.

Zimny łokieć i kolana na kierownicy – niebezpieczne pomysły kierowców

System ESP jest dziełem koncernu Bosch. Został wprowadzony na rynek w 1995 roku, jako wyposażenie Mercedesa klasy S. Jednak prace nad tym systemem rozpoczęto ponad 10 lat wcześniej.

Jest to system, który bardzo poważnie wpływa na nasze bezpieczeństwo. Zgodnie z przepisem Unii Europejskiej wszystkie nowe modele samochodów osobowych i użytkowych od roku 2011, rejestrowane na terenie Unii, muszą być wyposażone w aktywny system bezpieczeństwa ESP. Od listopada 2014 przepis ten obejmuje wszystkie nowe pojazdy.

Według specjalistów system ESP zaraz po pasach oraz poduszkach powietrznych jest najważniejszym systemem bezpieczeństwa w naszym samochodzie. Potrafi bowiem zapobiegać wpadnięciu w poślizg, który w wielu wypadkach kończy się tragicznie.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News