Kamera cofania - potrzebna? Jaką wybrać?

Kamera cofania - potrzebna? Jaką wybrać?

Podaj dalej

Kiedy kamery cofania pojawiły się na rynku wiele osób sugerowało, że są one dla ”słabych” kierowców, którzy nawet nie potrafią cofać. Dziś takie urządzenie jest już praktycznie standardem, jaki jest montowany w ramach wyposażenia seryjnego nowego samochodu.

Parkowanie w zatłoczonych miejscach potrafi przysporzyć nie lada kłopotu, a w pośpiechu dnia codziennego problem z wyczuciem odległości może spotkać każdego.  Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów kamer cofania, które mogą za niewielką cenę ułatwić nam życie. Choć producentów i modeli jest bardzo wiele, tak naprawdę wszystkie urządzenia są podobne do siebie.

Omna G900

Model ten jest obecnie jednym z najbardziej popularnych kamer cofania jest ”Omna G900”. Urządzenie można zakupić za około 120 zł, a patrząc na jego możliwości jest wart ceny. Służy ono również jako rejestrator jazdy z możliwością nagrywania w jakości HD. Posiada także przydatne funkcje takie jak: tryb nocny, czujnik ruchu, automatyczne rozpoczęcie nagrywania. Wbudowane dwie kamery pozwalają na jednoczesne nagrywanie wydarzeń przed, jak i za autem.

”Omna G900” wyposażony jest w czujnik wstrząsów G-Sensor i czujnik ruchu, dzięki czemu przypilnuje auto na parkingu. W przypadku wykrycia ruchu wokół pojazdu, kamera automatycznie rozpocznie nagrywanie.

NavRoad

Ta kamera cofania posiada dwie istotne zalety. Pierwsza z nich to taka, że urządzenie jest bezprzewodowe dzięki czemu bez trudu możemy je zamontować i korzystać z jego pełni możliwości. Druga rzecz to cena – za ten model nie wydamy więcej niż około 130 złotych. Kamera może być montowana  np. nad tylną tablicą rejestracyjną, a zasilana jest ze światła cofania. Krótko po włączeniu biegu wstecznego urządzenie uruchamia się, jednocześnie wyświetlając obraz na ekranie nawigacji.

Kamera cofania została wyposażona w funkcjonalne podczerwone diody LED, co ułatwia jej pracę w nocy. Urządzenie tak naprawdę można zainstalować w dowolnym miejscu, a jego odbiornik można podłączyć do nawigacji za pomocą wejścia VIDEO-IN.

Vordon 8IRPL

Jedna z najtańszych kamer cofania i również najbardziej popularnych dla osób mniej wymagających. Jest wodoodporna i wstrząsoodporna, a do tego wyposażona w osiem diod IR zapewniających widoczność w nocy. Jej uniwersalny kształt gwarantuje, że będzie pasowała praktycznie do każdego samochodu.

Można ją bezpośrednio podłączyć do urządzeń z wejściem AV takich jak nawigacje, radia czy specjalne ekrany do kamer cofania.

GOMEDIA D35

Urządzenie posiada 7-calowy ekran dotykowy z wyświetlaczem LCD o wysokiej rozdzielczości do 1280 * 480. Podczas wykonywania manewru cofania, automatycznie obraz z tylnej kamery zostaje wyświetlany na głównym ekranie wraz z liniami pomocniczymi ułatwiającymi proces parkowania. Gomedia D35 pozwala również na przechwytywanie obrazu z przodu i nagrania go w jakości Full HD.

Rejestrator z kamerą cofania D35 może pracować jako zestaw głośnomówiący po sparowaniu go z telefonem komórkowym poprzez Bluetooth.

SIV-M13 SONY

Ta kamera cofania z rejestratorem jest już z tzw. wyższej półki. Tryb parkingowy umożliwia uruchomienie kamery i rozpoczęcie nagrywaniu po wykryciu wstrząsów. Czułość czujnika wstrząsów można regulować. Tylna kamera może służyć jako kamera ułatwiająca cofanie, a na ekranie obrazu ujrzymy obraz wraz z liniami pomocniczymi.

 

Osoby wymagające na pewno będą zadowolone z tego urządzenia. Dodatkowo posiada ono wiele mniejszych ciekawych funkcji, które ułatwią i umilą spędzenie czasu w aucie.

 


Czasem lepiej zdecydować się wydać kilkadziesiąt złotych na kamerę cofania, niż później kilkaset złotych u blacharza. Zwłaszcza, że tego typu urządzenia są obecnie tak naprawdę na każdą kieszeń. Na dodatek obecnie są one tak naprawdę wielofunkcyjne i bardzo często służą chociażby jako rejestrator.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News