Sam wyjazd zagraniczny potrafi mocno zestresować, a co dopiero, gdy wybieramy się tam wypożyczonym autem. Musimy wszystko dokładnie ustalić z wypożyczalnią, aby nie powstały później żadne nieporozumienia. O czym więc pamiętać?
Umowa na wynajem to rzecz święta
Każdy, kto choć raz podróżował za granicę wypożyczonym samochodem, przyzna raczej, że to dobra opcja, bo zapewnia dużą niezależność i wygodę. Jednak, żeby tak było, musimy dokładnie wiedzieć, co ustalić w umowie. Czasem bowiem przy zwrocie auta wychodzą zapisy, o których nie wiedzieliśmy, bo nie sprawdziliśmy wszystkiego, na przykład nie czytając do końca regulaminu. Podejdźmy więc do tego rozsądnie.
Najważniejsze sprawy
Załóżmy, że wyjeżdżamy za granicę ze stolicy Dolnego Śląska. Musimy więc znaleźć, gdzie wynajem samochodów Wrocław jest najkorzystniejszy i czy w ogóle w grę wchodzi tak daleka podróż. Proszę pamiętać bowiem, że nie każda firma ma w swojej ofercie takie trasy.
Kiedy już znajdziemy odpowiednią ofertę, pierwsze co, musimy bardzo dokładnie zaznajomić się z regulaminem wypożyczalni. Znajdziemy tam szczegółowe warunki i zasady wynajmu auta.
Musimy też wiedzieć, że przeważnie wyjazd jest możliwy po spełnieniu określonych warunków. Najpierw to, co oczywiste, czyli wynajmujący musi wyrazić taką zgodę – już oficjalnie. Mogą to być też dodatkowe opłaty, tzw. opłaty za wyjazd zagraniczny, przykładowo uwzględniające ponadnormatywny przebieg kilometrów. Chociaż w każdej firmie wygląda to trochę inaczej. Niezwykle istotna jest też deklaracja, że naszym miejscem docelowym jest wyłącznie kraj należący do Unii Europejskiej. Większość wypożyczalni bowiem nie wyraża zgody na wyjazd do niektórych krajów, szczególnie tych, jakie nie są członkami UE.
W dalszej kolejności musimy przedstawić odpowiednie dokumenty, które zresztą są niezbędne, nie tylko podczas wyjazdów zagranicznych, ale również w obrębie kraju. Mowa tu oczywiście o prawie jazdy, (czyli potwierdzeniu, że możemy prowadzić samochodów), dowodzie osobistym (potwierdzającym naszą tożsamość) i karcie kredytowej (większość wypożyczalni tak zabezpiecza środki, które są należne za wynajem). Dodatkowo może się zdarzyć, że będzie też potrzebna karta debetowa czy kaucja zwrotna, ale to już oczywiście zależy od konkretnego przypadku.
Dlaczego warto wynająć samochód?
Wspomniane powyżej warunki są niezbędne, by nasz wyjazd był udany, ale też, aby wynajmujący miał pewność, że jego samochód jest odpowiednio zabezpieczony. Mimo tych formalności podróżowanie za granicę wypożyczonym samochodem to najwygodniejsza, polecana opcja. Jeśli bowiem jesteśmy w nowym kraju, wszystkiego musimy się uczyć jakby od nowa, a po przylocie np.: na lotniska w Warszawie (Okęciu) dopiero zaczynamy swoją przygodę. Żeby gdzieś dojechać, skorzystamy z komunikacji publicznej, co zajmie dużo czasu, bądź z taxi, co w konsekwencji będzie nas dużo kosztować. Tymczasem wypożyczonym autem dojedziemy wszędzie i to na czas, co jest przecież najistotniejsze – nieważne, czy mówimy o wyjeździe biznesowym, czy wakacyjnym z rodziną.
Warto więc wziąć to pod uwagę, by za niewygórowaną cenę zyskać komfort i pewność dotarcia do każdego miejsca. O nic nie musimy się martwić, bo wypożyczone auto jest ubezpieczone. Najważniejszym zadaniem jest dokładnie zaznajomienie się z ofertą, regulaminem i zapisami umowy, bo tam mogą czaić się niekorzystne dla nas postanowienia. Musimy je wyłapać przed złożeniem podpisu pod umową, by później – podczas zwrotu auta – niemile się nie zaskoczyć.