Autocasco to ubezpieczenie dobrowolne, ale bardzo przydatne. Pozwala uniknąć finansowych konsekwencji przykrych zdarzeń, jak kradzież pojazdu czy spora szkoda wywołana skutkiem żywiołu. AC ma wiele wariantów – od prostego minicasco po ubezpieczenie All Risks. Czym one się różnią? Jakie AC powinieneś wybrać?
AC od kradzieży
Najprostsze AC, którego ceny możesz porównać tutaj, chroni jedynie od kradzieży pojazdu. Może to być tzw. minicasco, którego podstawowym zadaniem jest ochrona na wypadek kradzieży oraz szkody całkowitej pojazdu. Takie AC jest najtańszą opcją, ale nie daje kierowcy zbyt wielu korzyści. Całe spektrum zjawisk, które mogą wywołać szkodę częściową wymagającą dość drogiej naprawy, pozostaje nieobjęte wypłatą odszkodowania.
AC od wszelakich ryzyk
Bardzo często do AC od kradzieży ubezpieczyciele proponują ochronę od skutków zdarzeń losowych. Może to być powódź, pożar, gradobicie i inne. Takie nieszczęśliwe wypadki dotykają w szczególności aut zaparkowanych na zewnątrz. Im więcej potencjalnych ryzyk będzie wymienionych w OWU, tym drożej zapłacisz za AC. W przypadku jednak sporej szkody częściowej czy nawet całkowitej wywołanej nieprzewidzianymi sytuacjami, te pieniądze zwrócą ci się z nawiązką.
AC od szkody całkowitej
Tanie i proste minicasco obejmuje szkodę całkowitą. Co to takiego? Jeśli zgłosiłeś szkodę z OC sprawcy, zakład ubezpieczeń nie może stwierdzić szkody całkowitej np. jeśli koszt naprawy przekracza 70% wartości pojazdu. Szkoda całkowita jest dopiero wtedy, gdy naprawa przekracza 100% wartości twojego auta. Kierowca otrzyma wówczas rekompensatę za utratę pojazdu lub jego bardzo kosztowną naprawę. AC może pokrywać i szkodę całkowitą i częściową.
Typowe AC
Standardowe OC ma formułę tzw. named perils. Co to oznacza? Wszystkie zdarzenia, które objęte są wypłatą odszkodowania lub likwidacją szkody są wymienione w OWU. Jeśli dojdzie do ryzyka, które nie zostało zawarte w umowie, roszczenie klienta nie będzie uznane. W tej sytuacji, konieczne jest uważne czytanie polisy i sprawdzenie, czy wszystkie ryzykowne zdarzenia, które mogą doprowadzić do szkody z winy kierowcy, w wyniku nieszczęśliwego wypadku lub działania natury, zostały w niej zawarte. Zazwyczaj typowe AC pokrywa szkody całkowite powstałe z winy kierowcy, kradzież, pożar czy powódź.
AC All Risks
Najszersza polisa AC obejmująca wszystkie możliwe ryzyka. To odwrotny mechanizm niż przy named perils – jeśli jakieś zdarzenie nie jest wymienione w OWU jako wykluczenie uznania roszczenia, to jest ono objęte AC. Zatem wszystkie ryzyka, jakie mogą się przytrafić są objęte takim ubezpieczeniem. W praktyce TU wymienia w umowie wyłączenia, które zwalniają go z odpowiedzialności. Nawet jednak z tymi wyjątkami, AC All Risks będzie miało szerszy zakres niż typowe AC, a już na pewno o wiele obszerniejszy niż minicasco. All Risks pokrywa szkody częściowe i całkowite.
Co wybrać?
Wiele zależy od tego, na jakie ryzyka jest narażony twój pojazd, jeśli parkujesz na zewnątrz i obawiasz się kradzieży, wichury czy powodzi, postaw na AC od skutków zdarzeń losowych oraz kradzieży lub All Risks. W przypadku, gdy twoje auto jest raczej bezpieczne w garażu, ale martwisz się o szkodę całkowitą czy częściową spowodowaną wypadkiem z twojej winy, wybierz AC obejmujące właśnie takie ryzyka, rezygnując z opcji polisy od skutków nieprzewidywalnych zdarzeń czy kradzieży. Gdy zależy ci na taniej, ale chociażby minimalnej ochronie najczęstszych i najbardziej kłopotliwych zdarzeń dla kierowcy, wybierz minicasco od kradzieży oraz szkody całkowitej. Oferty AC różnych firm ubezpieczeniowych będą się znacząco różnić od siebie, zależnie od wybranego pakietu i polisy TU.