Urządzenia klimatyzacyjne jak i całe systemy tego typu wymagają systematycznej, okresowej konserwacji. Podstawową czynnością jest ich właściwe wyczyszczenie przynajmniej raz w roku w profesjonalnym serwisie.
Podstawowy przegląd z uzupełnieniem odczynnika kosztuje mniej więcej 200 złotych i jest gwarancją uchronienia systemu przed potrzebą naprawy bądź wymiany w przypadku usterek. Wymiana klimatyzacji to bowiem o wiele większe koszty – nawet rzędu kilku tysięcy złotych. Warto więc przynajmniej raz w roku oddać auto do warsztatu, by sprawdzić, czy wszystko działa tak, jak należy.
Co psuje się najczęściej?
Najczęstszą i jedną z najbardziej kosztownych awarii układu klimatyzacji samochodowej jest niedobór czynnika chłodzącego lub jego nadmierne rozwodnienie. Wówczas uszkodzony zostaje kompresor, inaczej zwany sprężarką. Dzieje się tak dlatego, że rolą czynnika krążącego jest smarowanie kompresora i uszczelnianie połączenia, dzięki wymieszaniu się ze specjalnym olejem.
W przypadku, kiedy klimatyzacja przez dłuższy czas jest nieużywana, olej ten oddziela się od chłodziwa, co sprawia, że przestaje on spełniać swoją rolę. Dlatego klimatyzację należy uruchamiać nawet wtedy, kiedy na zewnątrz jest niższa temperatura, by zapobiec oddzieleniu się tych dwóch substancji, a tym samym uszkodzeniu kompresora.
Co możesz zrobić samemu, a z czym lepiej do serwisu?
Aby samodzielnie dbać o klimatyzację, należy pamiętać o kilku podstawowych rzeczach. Przede wszystkim istotna jest regularna wymiana filtra kabinowego. Mechanicy zalecają, by odbywało się to minimum raz w roku albo po przejechaniu 20 tysięcy kilometrów. Zanieczyszczenia w obrębie filtra to nie tylko przyczyna zniszczeń całego układu, ale też problem dla zdrowia – zwłaszcza uciążliwe dla alergików. Czyszczenie klimatyzacji gwarantuje pozbycie się z niej grzybów i bakterii.
Urządzenia klimatyzacyjne jak i całe systemy tego typu wymagają systematycznej, okresowej konserwacji. Konserwacja i czyszczenie klimatyzacji powinna być przeprowadzona zarówno, gdy zbliża się sezon jej użytkowania jak i w przypadku, gdy przez długi czas była nieużywana. Zanim uruchomimy nasze klimatyzatory powinniśmy wykonać kilka ważnych prac.
Istotna jest dezynfekcja oraz umycie urządzeń. W tym przypadku na początek należy umyć elementy klimatyzatora takie jak filtr siatkowy, wymienniki ciepła czy tacę ociekową. Następnie należy klimatyzator zdezynfekować. Można do tego użyć specjalnych tabletek dezynfekujących oraz sprayów. Do dezynfekcji wymienników ciepła używamy sprayu.
Po dezynfekcji ponownie myjemy urządzenie i uruchamiamy na chwilę by mogło wyschnąć. Następnie używając tabletek oraz wody dezynfekujemy tacę ociekową oraz instalację odprowadzającą skropliny. Trzeba pamiętać by na tacy pozostawić jedną tabletkę. Będzie ona odpowiedzialna za dezynfekcję urządzenia na bieżąco w czasie jego normalnego funkcjonowania.
Równie ważnym elementem jest sprawdzenie stanu technicznego urządzeń klimatyzacyjnych. Polega to na oględzinach, sprawdzeniu szczelności instalacji oraz odpowiednich pomiarach elektrycznych. Przy pierwszym uruchomieniu urządzenia możemy dodać zapach, który będzie unosił się w powietrzu przez cały czas działania systemu klimatyzacyjnego i dodatkowo umili nam przebywanie w klimatyzowanym pomieszczeniu.
Część z tych czynności możemy wykonać samodzielnie jednak takie rzecz jak przegląd techniczny czy pomiary elektryczne warto pozostawić specjalistom.