Jak informuje portal Gramwzielone.pl, w wiedeńskiej dzielnicy Seestadt Aspern dwa bezzałogowe, elektryczne autobusy przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej, Wiener Linien, pomyślnie przeszły pierwszą próbną jazdę z pasażerami na pokładzie. Wiosną przyszłego roku planowane jest uruchomienie regularnej linii obsługiwanej przez autonomiczne autobusy.
Bezzałogowe e-autobusy w stolicy Austrii kilkakrotnie przechodziły już jazdy próbne, jednak tym razem po raz pierwszy wyruszyły wraz z pasażerami i operatorem na pokładzie. W obie strony pokonały półkilometrowy odcinek testowy od stacji metra U2 „Seestadt”, aż do centrum technologicznego Aspern Smart City Research (ASCR). Przełomowe było również pomyślne skomunikowanie przejazdu e-autobusów z występującą na tym odcinku sygnalizacją świetlną.
Jest to kamień milowy w realizacji projektu „auto.Bus Seestadt”, który ma na celu wprowadzenie bezzałogowych autobusów do sieci komunikacji miejskiej. Pasażerowie mają być przy tym dowożeni do stacji metra.
Przy projekcie współpracują Wiener Linien, Austrian Institute of Technology (AIT), Kuratorium Bezpieczeństwa Transportu (KFV), TÜV Austria, Siemens AG Austria oraz francuski producent autobusów NAVYA. Przedsięwzięcie w połowie finansowane jest przez austriackie Ministerstwo do Spraw Transportu, Innowacji i Technologii w ramach programu „Mobilność przyszłości”.
Jesienią tego roku autonomiczne autobusy kursować będę na odcinku testowym z operatorem, ale bez pasażerów na pokładzie. Obecność operatora wymagana jest z uwagi na badawczy charakter projektu.
Wiedeński operator komunikacji miejskiej zakłada uruchomienie regularnej linii obsługiwanej przez dwa 11-osobowe autobusy elektryczne już wiosną przyszłego roku, wciąż jednak jeszcze w trybie testowym.
Dwukilometrowa trasa będzie przebiegać wokół stacji metra U2 „Seestadt”. Zachowane mają zostać przy tym najwyższe środki ostrożności. Działanie autobusów będzie stale nadzorowane przez przeszkolonego operatora, a maksymalna prędkość jazdy będzie wynosiła 20 km/h.
Źródło: Obserwatorium Rynku Paliw Alternatywnych – ORPA.PL