Zdecydowana większość pojazdów na polskich drogach legitymuje się dość zaawansowanym wiekiem. Nadal mogą wiernie służyć, jednak trzeba zadbać o nie w wyjątkowy sposób. Jakie elementy i części warto wymieniać regularnie, by móc bezpiecznie poruszać się po drogach kilkunastoletnim samochodem?
Jak ocenić stan pojazdu?
Ocena bieżącego stanu technicznego pojazdu jest możliwa m.in. dzięki systematycznym przeglądom okresowym. Nie można o nich zapominać. Są one obowiązkiem dla każdego kierowcy oraz podstawą bezpiecznej jazdy. Inwestycja w taki przegląd wcale nie musi oznaczać wielkich wydatków, tym bardziej, że warsztaty samochodowe przyciągają ciekawymi ofertami.
Podzespoły, które musisz skontrolować
Hamulce, podstawa bezpieczeństwa. Sprawny układ hamulcowy jest jednym z najważniejszych elementów w samochodzie. Każdy kierowca powinien systematycznie sprawdzać ich stan oraz kontrolować poziom płynu hamulcowego. Raz do roku lub też po przejechaniu 30 tysięcy km musimy go wymienić.
Równie ważna jest wymiana klocków oraz szczęk hamulcowych. Jest ona zalecana już po przejechaniu 20 tysięcy km. Większą trwałością wykazują się tarcze oraz bębny hamulcowe, których wymienienie staje się obowiązkiem dopiero po pokonaniu 60 tysięcy km.
Bez względu na wiek naszego samochodu o regularnych przeglądach oraz wymianie niszczejących części nie możemy zapominać. Systematyczna troska o stan techniczny pojazdu to możliwość korzystania z niego przez wiele lat oraz zapewnienie sobie i swym pasażerom maksymalnego bezpieczeństwa. To ono jest najważniejsze, zatem na wymianie części samochodowych nie warto oszczędzać.
Dbaj o układ napędowy
Im starszy samochód, tym więcej problemów związanych właśnie z napędem. Bardzo ważna staje się tu systematyczna kontrola oleju oraz filtrów. Taka operacja zalecana jest raz do roku. Jakie korzyści wynikają z takiego zabiegu? Przede wszystkim sprawne filtry to mniej zanieczyszczeń, które w przypadku układu napędowego okazują się zazwyczaj główną przyczyną problemów. Regularna kontrola pozwoli przedłużyć żywotność silnika oraz tych podzespołów, które są z nim bezpośrednio powiązane.
Pozostała check-lista
Regularna kontrola płynu chłodniczego to podstawa dla każdego kierowcy, który stawia na bezpieczeństwo jazdy. Okresowe przeglądy często wykazują też defekty związane ze stanem amortyzatorów, resorów lub elementów rozrządu. I tu szybka wymiana części staje się najlepszym rozwiązaniem. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku świec zapłonowych i żarowych, których stan również wpływa na bezpieczeństwo jazdy.