Każdego dnia na polskich drogach dochodzi do tysięcy zdarzeń drogowych. Od standardowych stłuczek, aż do zdecydowanie poważniejszych w skutkach wypadków. Warto umieć rozróżniać poszczególne sytuacje drogowe. Ponadto w tym artykule opowiemy również jak skutecznie i szybko przeprowadzić proces likwidacji szkody z OC.
W obu przypadkach najważniejsze jest opanowanie, dzięki niemu jesteśmy w stanie okiełznać trudną sytuację na miejscu zdarzenia logicznie i bezpiecznie dla samych siebie.
Wypadek a stłuczka – podstawowe różnice i obowiązki na miejscu zdarzenia
Stłuczka to zdarzenie drogowe, które skutkuje wyłącznie uszkodzeniem mienia. Nie ma osób poszkodowanych, co oznacza, że nie musimy wzywać policji, czy pogotowia ratunkowego. Całą sytuację z powodzeniem możemy wyjaśnić we własnym zakresie na miejscu zdarzenia, uprzednio je zabezpieczając. Warto wykonać szereg zdjęć obu pojazdów, a także wszelkich śladów hamowania czy uderzeń w elementy infrastruktury. Przydadzą się one podczas postępowania wykonywanego przez ubezpieczyciela. Następnie pozostaje jedynie skontaktować się z nim i skonsultować zasady, na jakich ma przebiegać likwidacja szkody z OC sprawcy.
Wypadek to w myśl Kodeksu Drogowego znacznie poważniejsze zdarzenie. W jego wyniku z reguły są osoby poszkodowane w różnym stopniu. Jeżeli jesteś świadkiem wypadku, zawsze masz obowiązek udzielenia pomocy. Uchylenie się od tego obowiązku może skutkować odpowiedzialnością karną. Nawet jeżeli nie przechodziłeś szkolenia pierwszej pomocy, twoim obowiązkiem jest zatrzymać się, zabezpieczyć miejsce zdarzenia i zadzwonić po pogotowie ratunkowe i policję.
Jeśli doszło do wypadku nie wolno ci przemieszczać pojazdów biorących udział w zdarzeniu, w momencie kiedy są osoby poszkodowane. Wszystkie, nawet najmniejsze ślady są niezwykle ważne i muszą zostać przebadane przez policję.
Obowiązki związane z zadośćuczynieniem
Po ustaleniu przebiegu i osoby winnej całemu zdarzeniu należy spisać odpowiednie oświadczenie, które następnie posłuży jako dowód i podstawę wypłaty odszkodowania z OC sprawcy. W oświadczeniu tym powinny znaleźć się dane obu kierujących, a także świadków, data i miejsce zdarzenia, numery polis i rejestracyjne pojazdów i opis powstałych uszkodzeń. Do dokumentu warto dołączyć również zdjęcia obrazujące całą sytuację, ponieważ w ten sposób dostarczamy dowodów. Pod oświadczeniem muszą podpisać się obie strony biorące udział w stłuczce.
Następnie wystarczy telefon do ubezpieczyciela w celu zgłoszenia szkód. Pracownik firmy poinformuje o dalszym przebiegu zdarzeń i sposobie dostarczenia dokumentacji.
Bezpośrednia likwidacja szkody (BLS) i opcje wypłaty odszkodowania
Na terenie naszego kraju dostępna jest bezpośrednia likwidacja szkody, czyli usługa znacznie ograniczająca wszelkie formalności po stłuczce lub wypadku. Polega ona na tym, że nie musimy zwracać się bezpośrednio do ubezpieczyciela sprawcy zdarzenia, ponieważ to nasz ubezpieczyciel po otrzymaniu wszystkich informacji i dokumentów rozpocznie procedurę uzyskiwania zadośćuczynienia.
Warto pamiętać, że koszty lawety, czy użytkowania auta zastępczego również są pokrywane z OC sprawcy, dlatego, jeśli potrzebujesz auta na czas naprawy, nie wahaj się skorzystać z tej opcji. Jeżeli chodzi o naprawę uszkodzonego pojazdu, możliwości są dwie. Możesz skorzystać z naprawy bezgotówkowej, która polega na tym, że to ubezpieczyciel wskazuje ci serwis, w którym zostanie naprawiony uszkodzony pojazd, a rozliczenie następuje pomiędzy firmą ubezpieczeniową a warsztatem. Choć nie jest to obligatoryjne, możesz zakwestionować wybór Towarzystwa Ubezpieczeniowego i wskazać swoje. Najczęściej ASO. Jest to rozwiązanie na tyle korzystne ponieważ w tym przypadku wszelkie czynności zawsze dokonywane są na oryginalnych częściach i nie występuje zaniżanie kosztów naprawy, jak bardzo często ma to miejsce przy wypłacie gotówki poszkodowanemu. Dodatkowym bonusem? Jeśli trafisz na nierzetelną firmę, która np. może przedłużać likwidację szkody lub zaniżać odszkodowanie, to możesz liczyć, że twój rzeczoznawca zrobi to wiarygodnie.
Jednak trzeba pamiętać, że możliwość z korzystania z BLS udostępniają tylko niektórzy ubezpieczyciele. Jeszcze inne wypłacają odszkodowanie tylko do pewnych kwot, np. do 2000 lub 5000 zł.
Zarówno stłuczka, jak i wypadek obligują nas do wykonania pewnych czynności. W każdym z tych przypadków obowiązkiem świadka lub uczestnika zdarzenia czującego się na siłach jest udzielenie pomocy.
Bez względu na to, czy umiesz udzielić pierwszej pomocy, czy nie – zatrzymaj się, zabezpiecz siebie i poszkodowanych i zadzwoń po odpowiednie służby, które poprowadzą akcję ratunkową.
Uczestnicy mogą rozwiązać sytuację polubownie, ustalając między sobą winnego zdarzenia lub wezwać policję. W każdym z tych przypadków wszystko kończy się naprawą pojazdu poszkodowanego, ale zachęcamy do wypracowania porozumienia, ponieważ dzięki temu cała procedura trwa znacznie krócej.