Auto na abonament - jak to działa?

Auto na abonament - jak to działa?

0313-027

Podaj dalej

Zamiast kupować, wynajmować. To może być wygodna forma korzystania z samochodu dla tych, którzy nie mają do niego wielkiego przywiązania i lubią wygodne rozwiązania.

Zakup nowego samochodu z salonu to wydatek, na który nie wszyscy mogą sobie pozwolić. Z kolei znalezienie atrakcyjnego pojazdu na rynku wtórnym jest zadaniem czasochłonnym i wymagającym dobrego rozeznania w branży motoryzacyjnej. Alternatywą może być wynajęcie samochodu w abonamencie.

Nie kupujesz, ale korzystasz

Młodzi ludzie reprezentują inne podejście do nabywania produktów niż konsumenci starszej daty. Nie kupują płyt z ulubioną muzyką i filmami – zamiast tego wybierają ofertę serwisów streamingowych. Bardzo chętnie korzystają również z rowerów miejskich, skuterów czy telefonów dostępnych w abonamencie. Trend ten zaczyna być również widoczny w branży samochodowej. Czasy, w których „dorobienie się” własnego auta było oznaką prestiżu i wysokiego statusu społecznego, powoli odchodzą w przeszłość. Pojazd w abonamencie to propozycja dla osób, którym nie zależy na tym, by posiadać samochód na własność. Decydując się na wynajem pojazdu w abonamencie, zyskuje się możliwość swobodnego korzystania z samochodu, bez konieczności jego nabywania. Jest to rozwiązanie wygodne, a przy tym finansowo atrakcyjne: miesięczne opłaty za miejski samochód zaczynają się już od kwoty 800 zł.

Płacisz tylko za paliwo

Wynajem auta w abonamencie jest rozwiązaniem, które ma w jak największym stopniu odciążyć kierowcę. Korzystając z takiej usługi musisz pamiętać tylko o… regularnym tankowaniu pojazdu. Pozostałymi czynnościami związanymi z utrzymaniem auta zajmuje się firma, która jest jego właścicielem. Comiesięczna opłata abonamentowa pokrywa wszystkie wydatki, które związane są z regularnym użytkowaniem auta. Zawarte są w niej koszty:

rejestracji pojazdu;
ubezpieczenia OC, AC i NW;
likwidacji ewentualnych szkód czy usterek;
serwisu i przeglądów technicznych, wymiany opony i ich przechowywania;

Aby wynająć samochód w abonamencie trzeba być osobą pełnoletnią, która także posiada prawo jazdy kategorii B. Podczas zawierania umowy zweryfikowana zostanie również zdolność kredytowa klienta – powinieneś posiadać stały, udokumentowany dochód, którego wysokość będzie proporcjonalna do wysokości wybranego abonamentu.

Elastyczny abonament

Firmy oferujące wynajem aut, starają się dopasować swoją ofertę do potrzeb klientów. Podczas ustalania wysokości abonamentu możesz samodzielnie określić najważniejsze warunki użytkowania samochodu.

Systemy abonamentowe mają za zadanie angażować potencjalnych klientów w zakup auta za mniejszą gotówkę i w ten sposób przyczynić się do wzrostu popytu na rynku.

Czas trwania umowy – umowę, w zależności od tego, jak długo chcesz korzystać z samochodu, zawrzeć możesz na czas 12, 24, 36 lub 48 miesięcy. Po jej zakończeniu możesz zdecydować się na ponowny wynajem danego samochodu. Systemy abonamentowe mają za zadanie angażować potencjalnych klientów w zakup auta za mniejszą gotówkę i w ten sposób przyczynić się do wzrostu popytu na rynku. Z drugiej strony to także jedna z wartych rozważenia form finansowania zakupu pojazdów zwłaszcza wśród mikro-przedsiębiorców.

Wysokość opłaty na start – jej wysokość wpływa na wysokość późniejszych, comiesięcznych opłat abonamentowych. Opłatę na start regulujesz przy podpisywaniu umowy – nie stanowi ona kaucji za wynajmowany samochód i z tego powodu nie podlega zwrotowi po zakończeniu umowy.

Roczny limit kilometrów – określenie limitu kilometrów jest jedną z najważniejszych decyzji, którą musisz podczas zawierania umowy. Jeżeli samochód ma służyć głównie do poruszania się po mieście i pokonywania krótkich dystansów, np., między domem a pracą lub uczelnią, za wynajem zapłacisz mniej, niż osoba, która będzie wykorzystywała pojazd do odbywania długich tras. Zanim określisz wysokość limitu, dokładnie przeanalizuj, ile kilometrów pokonujesz w ciągu roku. Pamiętaj, że w przypadku, gdy przekroczysz ustalony limit, będziesz musiał dopłacić za każdy przejechany, dodatkowy kilometr.

Sprawdzone pojazdy dla osób prywatnych i biznesu

Firmy zajmujące się wynajmem samochodów na abonament, oferują swoim klientom wsparcie w sytuacjach awaryjnych. Ponadto posiadają w swojej flocie pojazdy różnych marek i typów. Z kolei niektórzy producenci dopuszczają również formę abonamentu dla jednoosobowych działalności gospodarczych z sektora MŚP i dużych klientów instytucjonalnych. Jeśli rozwijamy biznes taki rodzaj wynajmu może być bardzo opłacalny, tym bardziej, że większość firm gwarantuje przejęcie samochodu na koniec umowy. Klient może wówczas wymienić samochód na nowy, odkupić wynajmowany pojazd lub zwrócić go i zrezygnować z dalszej kontynuacji programu.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News