Kongres elektromobilności w Poznaniu i plany rządu

Kongres elektromobilności w Poznaniu i plany rządu

52973_spotkajmy-sie-na-poznan-motor-show_1

Podaj dalej

Według wiceministra energii Michała Kurtyki należy się spodziewać, że wzrost zainteresowania samochodami elektrycznymi będzie następować w Polsce skokowo. To jednak nie wszystko, co mogliśmy usłyszeć od ministra.

Wiceminister przyjechał do Poznania na targi motoryzacyjne Poznań Motor Show. W ramach targów, w czwartek zorganizowano kongres elektromobilności MOVE. Oto co mogliśmy usłyszeć z ust ministra:

Czy osiągniemy w 2025 roku dokładnie 1 mln samochodów elektrycznych nie wiem, natomiast istotne jest to, że postawienie sobie pewnego celu strukturyzuje cały system. Milion to jest bardzo dużo, jeżeli popatrzymy na to z perspektywy tego, ile dzisiaj jeździ na świecie pojazdów elektrycznych. Ale jest to bardzo mało, jeżeli odniesiemy to do ogólnej liczby pojazdów jeżdżących po Polsce. My mamy około dwudziestu kilku milionów pojazdów. Ten milion to jest ok. 5 proc. Jeżeli spojrzymy na przykład pojazdy napędzane LPG, to widzimy, że stała, konsekwentna polityka regulacyjna, polegająca na wspieraniu LPG, doprowadziła do tego, że obecnie mamy 2,5 mln takich pojazdów.

Kurtyka podkreślił: Kluczowy komponent kosztów, jakim jest bateria takich samochodów, ulega stałemu obniżeniu. W związku z tym można się spodziewać, że w okolicach 2020 – 2022 roku nastąpi przełamanie i pojazd elektryczny stanie się konkurencyjny cenowo w stosunku do auta spalinowego. Gdy popatrzymy na ofertę, która jest przedstawiana na targach w Poznaniu przez czołowe firmy motoryzacyjne, to widzimy skok w kwestii liczby oferowanych modeli pojazdów elektrycznych.

Wiceminister przypomniał, że następne dwa lata będą stały pod znakiem rozbudowy infrastruktury dla pojazdów elektrycznych w Polsce. Pojawić się ma ok. 6,5 tys. stacji ładowania.

Dotychczas nie było samochodów elektrycznych, bo nie było infrastruktury – nie opłacało się jej budować, bo nie było dla niej klientów w postaci pojazdów elektrycznych. My chcemy przełamać ten zaklęty krąg. W 2019 i 2020 roku przewidujemy powstanie wystarczającej ilości infrastruktury do ładowania, żeby uwiarygodnić możliwość poruszania się po Polsce pojazdami elektrycznymi.

Minister powiedział też o działaniach, które podejmuje rząd w celu upowszechnienia pojazdów elektrycznych: To jest przyjęty przez Radę Ministrów rok temu program rozwoju elektromobilności, następnie kierunki rozwoju infrastruktury paliw alternatywnych. Przyjęliśmy i weszła w życie ustawa o elektromobilności, teraz procedujemy ustawę o Funduszu Niskoemisyjnego Transportu. Jest to to, co przewidzieliśmy, że powinno zdarzyć się pomiędzy 2017 a 2018 rokiem, czyli ustawienie pewnych fundamentów regulacyjnych dla umożliwienia upowszechnienia pojazdów elektrycznych na naszych drogach.

Tagi: targi motoryzacyjne, Poznań Motor Show, elektromobilność, przepisy 2018

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News