Drogówka nadużywa swojej władzy?

Drogówka nadużywa swojej władzy?

Mandat Karny

Podaj dalej

Dopiero co pisaliśmy o tym, że prezydent Filipin zupełnie bez sensu zniszczył wartościowe auta. Teraz okazuje się, że Polscy policjanci również nadużywają swojej władzy. Odmawiasz przyjęcia mandatu? Ok, więc zabieramy ci prawo jazdy.

O tych dziwnych praktykach informowały w ostatnim czasie różne media. Między innymi Gazeta Wyborcza, która twierdziła, że te praktyki są w pełni legalne. A jak jest faktycznie? Jeśli chodzi o dowód rejestracyjnych, to policjanci mają wypis konkretnych sytuacji, w których mogą go zabrać. Mają takie prawo np. po wypadku drogowym, jeśli stan samochodu nie nadaje się do dalszej jazdy, również w sytuacji, kiedy narusza wymogi środowiska lub brakuje w nim adnotacji dotyczącej wyposażenia pojazdu (hak lub instalacja gazowa). W praktyce policjant może nam zabrać dowód za byle pierdołę np. delikatne wycieki płynów eksploatacyjnych czy uszkodzony zderzak.

Większym problemem jest zabieranie prawa jazdy kierowcom. Sytuacje, w których policjant może to zrobić, są opisane w art. 132. prawa o ruchu drogowym. Znajdujemy tam bardzo kontrowersyjny zapis, który brzmi: Policjant może zatrzymać prawo jazdy za pokwitowaniem w razie uzasadnionego podejrzenia, że kierowca popełnił przestępstwo lub wykroczenie, za które może być orzeczony zakaz prowadzenia pojazdów. Dzięki temu zapisowi policjanci mają olbrzymie pole do popisu i niestety z niego chętnie korzystają. Nawet delikatna parkingowa stłuczka może spowodować zabranie nam prawa jazdy.

Ten zapis daje policjantom dużą władzę i powoduje, mocno kontrowersyjną sytuację. Wielu kierowców, którzy stracili prawko, skarży się, że dokument zabrano im w momencie odmówienia przyjęcia mandatu. Każdy kierowca ma do tego prawo w sytuacji, kiedy nie zgadza się z mundurowymi i chce dochodzić swoich racji w sądzie. Jest to zupełnie normalne i zrozumiałe, ponieważ jeśli przyjmujemy mandat, to automatycznie przyznajemy się do winy i nie możemy się już od niego odwołać. Policjanci w ten sposób niejako mszczą się za swoją dodatkową papierkową robotę, która ich czeka po odmowie przyjęcia mandatu. W Polsce niestety odnotowano już mnóstwo przypadków, w których sąd po rozpatrzeniu sprawy, prawo jazdy oddawał i stwierdzał, że zabranie ich było bezpodstawne.

Tagi: Przepisy ruchu drogowego, policja, sąd, prawo jazdy

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News