Bezpieczniejsze przejścia dla pieszych?

Bezpieczniejsze przejścia dla pieszych?

glowne

Podaj dalej

Każdego roku na drogach ginie mnóstwo osób. Dużą część tej grupy stanowią piesi. Jeśli weźmiemy pod uwagę statystykę, z której wynika, że 1/3 ogółu wypadków śmiertelnych jest z ich udziałem, zaczynamy zadawać sobie pytanie, czym to jest spowodowane. Wbrew pozorom winni są nie tylko kierowcy.

Na dużą wypadkowość pieszych ma wpływ między innymi infrastruktura drogowa. Przy tak małej ilości autostrad oraz dróg ekspresowych, kierowcy niejako są zmuszeni do jazdy drogami krajowymi. Te z kolei często nie posiadają chodników ani poboczy, o oświetleniu nie wspominając. Po zmierzchu w takich okolicznościach o wypadek nietrudno tym bardziej, jeśli pieszy nie ma na sobie żadnego widocznego odblasku. Według statystyk w 2016 roku z 849 przypadków pieszy okazał się sprawcą zdarzenia aż w 399! Niestety, piesi również giną na przejściach dla nich przeznaczonych, gdzie przynajmniej teoretycznie powinni czuć się bezpiecznie. Dwa lata temu miały miejsce 264 takie tragedie. Czy można coś z tym zrobić?

Dobrym pomysłem wydają się tzw. aktywne przejścia dla pieszych. Rozwiązanie jest dosyć proste i tanie w realizacji. Na pewno ułatwi ono kierowcom dostrzeżenie przechodniów. Takie przejście ma składać się z szeregu wbudowanych w jezdnię lampek, które się zaświecą w momencie, kiedy zbliży się do niego pieszy. Błyskające, umieszczone w poprzek jezdni, światła zwrócą uwagę kierującego, a to zminimalizuje ryzyko niezauważenia przechodnia. Prawda jednak jest taka, że nic nie zwiększy bardziej naszego bezpieczeństwa jak nasza przezorność, bez względu na to, czy właśnie prowadzimy samochód, czy idziemy pieszo.

Tagi: Bezpieczeństwo, wypadki,

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News