WRC Motorsport&Beyond

Wiesz jak sprawdzić stan amortyzatorów w samochodzie?

Amortyzatory dbają zarówno o nasz komfort podróżowania, jak i przede wszystkim o bezpieczeństwo. Wpływają także bezpośrednio na żywotność innych elementów zawieszenia.

Każdego roku odwiedzając stację diagnostyczną, nasze amortyzatory w samochodzie są sprawdzane przez diagnostę. Jest to dobry sposób weryfikacji czy amortyzatory pracują prawidłowo. Niestety zdarza się, że w trakcie takiego badania wychodzą różne cuda. Przykładowo samochód nowy z salonu prowadzący się idealne ma amortyzatory o sprawności 20%. Bywają także sytuacje, w których auto z rozlanymi amortyzatorami otrzymuje wynik 70% sprawności.

Pamiętajmy, jedynie nierówny wynik na stacji diagnostycznej oznacza coś złego. Przykładowo: lewy amortyzator 20%, prawy 70% lub odwrotnie.

Geometria kół – co powinieneś o niej wiedzieć?

Sprawdzenie amortyzatora domowymi sposobami

Sprawny amortyzator nie może się pocić, ponieważ olej, który z niego wycieka, świadczy o jego uszkodzeniu. Nawet jeśli dopiero zaczyna się lać z amortyzatora, to przygotujmy się na jego szybką wymianę.

Naciskamy na przód lub tył samochodu (pamiętając przy tym, by nie zrobić wgnieceń) i puszczamy. Samochód ma się tylko podnieść, a nie podnieść, opuścić i znowu podnieść. Jeśli wykona bujanie, to amortyzatory są do wymiany.

Syczący amortyzator

Często słyszymy syczenie z amortyzatora przy pokonywaniu nierówności. Nie należy się tym przejmować, wiele amortyzatorów gazowo-olejowych, czyli obecnie najpopularniejszych po prostu ma taką cechę. Niektóre pracują dość głośno inne ciszej, nie jest to powód do obaw.

Zużyte amortyzatory

  1. brak stabilności samochodu na wybojach i zakrętach
  2. dłuższa droga hamowania (nawet na równym)
  3. mniejszy komfort jazdy
  4. większe zużycie innych elementów zawieszenia (sprężyn, drążków, tulei, sworzni itp.)

Przeciętny amortyzator wytrzymuje około 80 000 km, choć zdarzają się działające poprawnie nawet 200 000 km, jak i psujące się już po 20 000 km.

Źródło: dodaj-gazu.pl

Jak skutecznie czyścić felgi?