Paryż – Dakar wiecznie żywy? Legenda, która pozostanie w głowach kibiców na zawsze

Paryż – Dakar wiecznie żywy? Legenda, która pozostanie w głowach kibiców na zawsze

7 interakcji
MOTO/CYRIL NEVEU

Podaj dalej

5 stycznia rozpocznie się kolejna edycja Rajdu Dakar. Po raz pierwszy zawodnicy odwiedzą w nim Arabię Saudyjską. Wiele osób wciąż mylnie nazywa imprezę Paryż – Dakar. Dlaczego ta nazwa na zawsze – i tak mocno – weszła do społeczności?

Oczywiście chodzi o miasto startu pierwszej edycji imprezy. W grudniu 1977 roku na wezwanie Thierry’ego Sabine’a w Paryżu pojawiły się 182 pojazdy. Zaledwie 74 z nich przetrwało morderczą przeprawę o długości 10 tysięcy kilometrów do senegalskiej stolicy – Dakaru.

Z każdym rokiem popularność imprezy rosła. W 1980 roku na starcie mieliśmy już 216 pojazdów, w 1981 aż 291. W tamtym czasie swoistym dominatorem raczkującego Dakaru był Cyril Neveu, który wygrał pierwszą, historyczną edycję Rajdu Paryż – Dakar, a następnie powtórzył ten wyczyn w 1980 i 1982 roku.

Rozdział „Paryż – Dakar” to bez wątpienia najpiękniejsza historia tej imprezy. To właśnie za tych czasów rajd został okryty legendą i nabrał swojej określonej reputacji. Francuska stolica była miejscem startu rywalizacji w przypadku pierwszych 16 edycji imprezy.

Istotnymi lokalizacjami w na przestrzeni pierwszych edycji były Algier, Tunis, czy Trypolis. Tam – po europejskiej części z Paryża – wznawiana była rywalizacja już na kontynencie afrykańskim i rozpoczynała się prawdziwa zabawa. Wkrótce jednak Paryż – Dakar miał się zmienić i coś nie do końca już pasowało.

W 1992 roku metą imprezy nie był już senegalski Dakar, bowiem tym razem zawodnicy finiszowali w Cape Town, w Republice Południowej Afryki. Dwie kolejne edycje nawiązały ponownie do tradycji „Paryż – Dakar”, natomiast później coraz więcej było zmian.

W 1995 roku rajd ruszał z hiszpańskiej Granady. W przyszłości imprezy rozpoczynały się także w Arras, Marsylii, Clermont-Ferrand, Barcelonie, czy Lizbonie. Meta zazwyczaj ulokowana była w Dakarze, chociaż w dwóch przypadkach ją przenoszono – do stolicy Egiptu, Kairu (wtedy Dakar był miejscem startu) oraz do egipskiego kurortu nadmorskiego, Sharm el Sheikh.

Fantastyczna historia określana wciąż mianem legendarnego hasła „Paryż – Dakar” trwała nieprzerwanie do 2007 roku. Później niestety niebezpieczeństwo organizacji rajdu w krajach afrykańskich wzrosło do tego stopnia, że ASO postanowiło przenieść rywalizację.

Począwszy od 2009 roku impreza przeniosła się do Ameryki Południowej, teraz natomiast polem do walki zawodników będzie Arabia Saudyjska. W XXI wieku „Paryż – Dakar” zmienił się już po prostu w Rajd Dakar, chociaż w głowach wielu na zawsze pozostanie ta pierwotna, legendarna nazwa.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News