Do końca marca polski rząd ma przyjąć uchwałę na mocy której od stycznia 2021 roku ma zacząć obowiązywać pierwszeństwo pieszych przed przejściem. Wiadomo już, że Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło oficjalnie prace nad projektem.
”Zmiana brzmienia przepisów ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o kierujących pojazdami ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa pieszych w rejonie przejścia dla pieszych, redukcję liczby wypadków drogowych w rejonie przejść dla pieszych oraz zapewnienie przejrzystości przepisów w zakresie zachowania uczestników ruchu drogowego w rejonie przejść dla pieszych”. – brzmi oficjalny komunikat.
Zmiany będą dotyczyły również ograniczenia prędkości jazdy po mieście. Przez 24 godziny na dobę limit ten będzie wynosił 50km/godz. Z kolei kierowcy którzy przekroczą dozwoloną prędkość o 50km/godz. poza terenem zabudowanym, także stracą prawo jazdy na trzy miesiące – dotąd jedynie taka sytuacja miała miejsce w terenie zabudowanym.
Wejście w życie
Rząd ma przyjąć przygotowywany projekt do końca marca, a obowiązywać będzie on dopiero od 1 stycznia 2021 roku. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo jak dokładnie będą brzmiały przepisy nowego prawa. Wiceminister infrastruktury Rafał Weber powiedział przed kilkoma dniami, że piesi będą mieć pierwszeństwo w fazie wkraczania na przejście i podczas zbliżania się do przejścia, lecz nowe przepisy nie zwolnią ich z konieczności zachowania szczególnej ostrożności.
Koniec końców z takiego potoku myśli, ciężko wskazać jakieś konkretne informacje. Miejmy nadzieję, że nowe przepisy – bez względu na to jakie będą – będą na tyle precyzyjne, że nie będzie problemu z ich jednoznaczną interpretacją dla każdej ze stron.
Gorzów: Niewidomego mężczyznę potrącił samochód. Po wypadku odzyskał wzrok