Dziś z Przylądka Canaveral na Florydzie miała wystartować rakieta Falcon 9 z kapsułą Crew Dragon zbudowana przez SpaceX. Niestety względy bezpieczeństwa wymusiły odwołanie dzisiejszego lotu.
Niedługo po starcie, rakieta firmy Elona Muska miała być widoczna na południowo-zachodnim niebie z terytorium Polski (nisko nad horyzontem, ok. 10 stopni). Choć pogoda nad Kennedy Space Center była dosyć dobra, to inne czynniki zaważyły na tym, że nie zdecydowano się podjąć ryzyka.
Co zaważyło o odwołaniu lotu?
Tropical Storm #Bertha has formed near the coast of South Carolina this morning. Heavy rainfall will be the biggest threat, along with tropical storm force winds along portions of the South Carolina coast https://t.co/tW4KeFW0gB pic.twitter.com/8CeH3j9TlU
— National Hurricane Center (@NHC_Atlantic) May 27, 2020
O tym, że misja jest zagrożona sugerowała pogoda na kilka godzin przed startem. Nad Przylądkiem Canaveral kilkukrotnie przeszły deszczowe prysznice. Jednak w pobliżu szalała burza tropikalna Bertha, która uformowała się nawet u wybrzeży Karoliny Południowej. Istniało ryzyko tornado, ale szczęśliwie ta prognoza się nie sprawdziła.
Jednak burza sprawiła, że fale Atlantyku były bardzo niespokojne. W przypadku awarii rakiety oznaczałoby to, że bardzo ciężko byłoby ruszyć z misją ratunkową po astronautów. Ostatecznie podjęto decyzję, aby nie ryzykować życiem i zdrowiem Roberta L. Behnkena i Douglasa G. Hurleya. Kolejna próba ich podróży do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) będzie mieć miejsce w sobotę, 30 maja.
O co to wielkie halo?
Ta misja jest wielkim wydarzeniem z kilku powodów. Dla Amerykanów to wyjątkowe, ponieważ to pierwsza od 9 lat załogowa misja, która ma ruszyć z terytorium USA. Ostatnio loty amerykańskich astronautów na ISS odbywały się z Rosji, która zainkasowała z tego tytułu miliardy dolarów.
Jednak NASA zdecydowała się partycypować w projekcie Elona Muska, SpaceX, którego celem jest m.in. do turystyka kosmiczna. Załogowy lot rakietą Falcon 9 ma być poważnym sprawdzianem technologii, która ma zapoczątkować dalszą eksplorację przez ludzi Księżyca, a następnie Marsa.
Zaczęło się! NASA szuka ochotników do misji na Marsa. Sprawdź czy spełniasz kryteria