Jedną z najważniejszych decyzji, jaką musimy podjąć przed zakupem samochodu, jest wybór rodzaju silnika. Diesel czy benzyna, to pytanie zadaje sobie niemal każdy? Na co warto zwrócić uwagę wybierając rodzaj silnika? Oto kilka wskazówek.
Rodzaj silnika powinien odpowiadać naszym potrzebom. Pytanie tylko jakie to potrzeby, bo każdy z nas ma inne? Tak więc, który wybrać: diesel czy benzyna?
Diesel czy benzyna – cena
Na rynku mamy dużo ofert z silnikami benzynowymi i Diesla. W przypadku nowych samochodów, sprawa jest jasna. Ceny Diesli są wyższe. W przypadku samochodów używanych, cena w dużej mierze zależy od popularności silnika, modelu samochodu, rocznika, itd. Im młodszy samochód kupujemy, tym bardziej wyczuwalna będzie różnica.
Diesel czy benzyna – zużycie paliwa
Diesel pali mniej. Z reguły, olej napędowy jest też tańszy od benzyny, więc koszty samej jazdy są niższe, co ma nam zrekompensować wyższą cenę zakupu samochodu.
KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON DO SWOJEGO SAMOCHODU? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY!
Porównując ten sam model samochodu, lecz jeden egzemplarz z dieslem, a drugi z silnikiem benzynowym, to pierwszy spala 6-7 litrów/100 km, z kolei drugi 8-9 litrów/100 km. Tak więc nie trzeba być fachowcem, żeby zobaczyć oszczędność na paliwie. W praktyce diesle potrafią spalić nawet o 25% paliwa mniej niż „benzyniaki”.
Dlatego właśnie silniki diesla zostały stworzone do jazdy. Zasada jest prosta… im więcej jeździmy, tym bardziej się nam to opłaca. Mniejsze spalanie, to także większy zasięg w trasie. Jeśli jeździmy głównie po mieście, to powinniśmy się zdecydować na benzynę.
Serwisowanie
Ze względu na prostszą budowę, silnik benzynowy przekonuje do siebie niższymi kosztami serwisowania. A jak powszechnie wiadomo, im starszy samochód, tym częściej będziemy zmuszeni go naprawiać.
KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON DO SWOJEGO SAMOCHODU? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY!
Jeżeli decydujemy się na diesla, to powinniśmy przywiązać większą uwagę do historii auta. Powinniśmy sprawdzić, jak było serwisowane oraz czy naprawy były wykonywane w ASO, czy nie.
Różnice w codziennym użytkowaniu
Po pierwsze, silnik benzynowy szybciej osiągnie temperaturę roboczą. Wcześniej obniży się zużycie paliwa i szybciej też nagrzeje się kabina w zimie. Silniki Diesla miewają też problemy z odpaleniem w zimie. W „benzyniakach” wystarczy iskra, a tutaj świeca musi odpowiednio się nagrzać.
Ponadto, sama jazda samochodem z silnikiem Diesla jest specyficzna. Z kolei samochody z silnikami benzynowymi cechuje lepsza kultura jazda i większy zakres obrotów, który powoduje znacznie więcej emocji.
Podsumowanie, czyli co wybrać?
Silnik benzynowy to niższy koszt zakupu, niższe koszty ewentualnego serwisowania i lepsza kulturę pracy. Z kolei za Dieslem, przemawiają przede wszystkim osiągi. Sama jazda dieslem jest tańsza.
KIEROWCO! SPÓŹNIŁEŚ SIĘ Z WYMIANĄ OPON DO SWOJEGO SAMOCHODU? SPRAWDŹ NAJLEPSZE OFERTY!
Podsumowując, ciężko jest wskazać jeden silnik, który sprawdzi się u każdego kierowcy. Każdy musi się zastanowić, do jakich celów będzie wykorzystywał swój samochód.