Podczas 25. Finału Volkswagen oraz WOŚP przeszkolili ponad pół tysiąca dzieci w zakresie udzielania pierwszej pomocy
Podczas 25. Finału namioty w strefie Volkswagena pękały w szwach. To właśnie w nich, przed Pałacem Kultury i Nauki, dzieci uczyły się zasad udzielania pierwszej pomocy. Wszystko to pod czujnym okiem instruktorów Programu Edukacyjnego Ratujemy i Uczymy Ratować.
W ramach programu „Mali Ratownicy” zgromadzone dzieci dowiedziały się m.in.: co kryje się za skrótem „30na2”, kiedy należy dzwonić pod numer 112 oraz jak zachować się w sytuacji zagrożenia. Warsztaty prowadzone były przy specjalnie zaaranżowanych stanowiskach.
W strefie znalazła się także mini scena, na której animatorzy przeprowadzili konkursy z wiedzy na temat podejmowania czynności ratowniczych. Najmłodszym przypadła do gustu gra: „Było sobie życie. Pierwsza pomoc”. Grając w nią dzieci miały za zadanie udzielić mieszkańcom miasteczka pierwszej pomocy. Dzięki atrakcyjnej formie, mali ratownicy oraz ich rodzice zdobyli cenną wiedzą jednocześnie dobrze się bawiąc.
„Z radością obserwowałem olbrzymie zaangażowanie dzieci w szkolenie z udzielania pierwszej pomocy. Niezwykle ważne było jak inspirowali oni rodziców do poszerzenia wiedzy o podstawowych czynnościach ratowniczych, zadając im szereg pytań. Cieszę się, że dzięki współpracy Fundacji Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy i marki Volkswagen, kolejne 550 dzieci podczas 25. Finału zdobyło cenną wiedzę, która w razie potrzeby, pozwoli im stać się nie tylko Małymi Ratownikami, ale również wielkimi bohaterami.” – powiedział Michał Szaniecki, dyrektor marketingu marki volkswagen.
Celem programu „Mali Ratownicy” jest nauczenie dzieci w Polsce zasad udzielania pierwszej pomocy, jest to rozwinięcie działań Orkiestry, która przez Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować” wprowadziła nauczanie pierwszej pomocy do wszystkich szkół podstawowych w Polsce.
Dlaczego jest to tak ważne? Ponieważ tylko 11%1) dorosłych w wieku 35-44 lat na pytanie: „Czy umiałbyś udzielić pierwszej pomocy w razie zagrożenia zdrowia lub życia?” odpowiada: „Zdecydowanie tak”. Grupa ta jest niezwykle istotna, gdyż to w niej znajdują się rodzice dzieci w wieku 6-14 lat. Rodzice, od których dzieci powinny uczyć się zasad postępowania także w sytuacjach, w których dochodzi do zagrożenia zdrowia, a nawet życia. Przede wszystkim tego, że udzielona umiejętnie i szybko pierwsza pomoc często decyduje o przeżyciu.
Podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Fundacja przekazała 29 samochodów marki Volkswagen hospicjom z całej Polski. Dzięki temu będą mogły jeszcze sprawniej służyć swoim pacjentom. Samochody zostały zakupione przez Fundację z części środków pozyskanych z 1 procenta podatku. Auta – 26 Volkswagenów Caddy, 1 Volkswagen Transporter oraz 2 Volkswageny up! hospicja otrzymały wraz z czteroletnim pakietem przeglądów, dodatkowym kompletem opon na zimę oraz z pakietem ubezpieczeniowym.
Volkswagen, zachęcając do aktywnego spędzania czasu, był także partnerem biegu „Policz się z cukrzycą i ucz się pierwszej pomocy”.