Chile to 32 kraj na liście mistrzostw świata. Gdzie w przeszłości gościło WRC?

Chile to 32 kraj na liście mistrzostw świata. Gdzie w przeszłości gościło WRC?

13 interakcji
117996_Kubica07POL14sv015

Podaj dalej

Szóstą rundą tegorocznych Rajdowych Mistrzostw Świata jest Rajd Chile. Południowoamerykański kraj jest 32 na liście tych, które gościły rundę WRC przynajmniej jeden raz. Jesteście ciekawi w jakich miejscach mistrzostwa rywalizowały w przeszłości?

Zaczynamy od roku 1973. Wtedy to na mistrzostwa świata złożyło się 13 rajdów w 13 różnych krajach. Wszystko rozpoczęło się 42. edycją Rajdu Monte Carlo. Jeśli chodzi o rajdy obecne w WRC do teraz, to w pierwszym kalendarzu WRC znalazły się Rajd Szwedzki w Karlstad, Rajd 1000 Jezior w Jyvaskyla oraz Tour de Corse w Ajaccio. Poniżej pełna lista pierwszych trzynastu krajów mistrzostw świata:

1. Księstwo Monako
2. Szwecja
3. Portugalia
4. Kenia
5. Maroko
6. Grecja
7. Polska
8. Finlandia
9. Austria
10. Włochy
11. USA
12. Wielka Brytania
13. Francja

Jak widzimy i nasz kraj znalazł się w tym zacnym gronie. 33. Rajd Polski 1973 był imprezą z bazą w Krakowie, a zwycięzcami byli Achim Warmbold i Jean Todt w Fiacie 124 Abarth Rallye. W początkowych latach w mistrzostwach świata prowadzona była wyłącznie klasyfikacja producentów. W tym okresie do listy krajów organizatorów dołączyły jeszcze trzy państwa:

14. Kanada
15. Nowa Zelandia
16. Wybrzeże Kości Słoniowej

Mieliśmy zatem głównie imprezy w Europie, ale pojawiły się też rajdy w Afryce, Ameryce Północnej a także Australii. W 1980 roku do listy kontynentów dołączyła także Ameryka Południowa.

17. Argentyna
18. Brazylia

Jeśli chodzi o pierwsze dziesięć lat WRC, imprezy odbyły się zatem w 18 krajach na 5 kontynentach. Do kolejnej zmiany kibice i zawodnicy czekali aż osiem lat. Kolejnym krajem na liście była Australia, a dokładniej 2. Commonwealth Bank Rally Australia 1989 z bazą w Perth. Jeszcze w ubiegłym tysiącleciu lista powiększyła się zatem następująco:

19. Australia
20. Hiszpania
21. Indonezja
22. Chiny

Już w XXI wieku dołączyło kilka innych rajdów, m.in. tak istotne obecnie Rajd Niemiec, czy też Rajd Meksyku. Chyba ciężko komukolwiek wyobrazić sobie teraźniejszy kalendarz WRC bez tych imprez. Ale pozostałe debiuty mówiąc łagodnie nie zrobiły w mistrzostwach świata szału.

23. Cypr
24. Niemcy
25. Turcja
26. Meksyk
27. Japonia
28. Norwegia
29. Irlandia
30. Jordania
31. Bułgaria

Nasza wyliczanka kończy się na 31. kraju, a więc Bułgarii. Tam mistrzostwa świata zawitały w 2010 roku, a pewne zwycięstwo odniósł Sebastien Loeb. Od tamtego czasu czekaliśmy na nowy kraj w WRC, aż dziewięć lat później nadszedł czas na 32. na liście Chile. Co ciekawe, te dziewięć lat między Rajdem Bułgarii i Rajdem Chile jest największą w historii różnicą pomiędzy debiutem w kalendarzu kolejnego kraju.

Jesteście ciekawi który producent wygrywał najwięcej razy przy debiucie nowego kraju? Rekord dzierży Ford, który wygrywał w 8 takich przypadkach. Co najważniejsze, samochody z błękitnym owalem na masce zdobywały te zwycięstwa na przestrzeni dziesiątek lat. Drugie Alpine-Renault swoje 6 triumfów odniosło na samym początku, kiedy formalnie wszystkie rajdy debiutowały w WRC.

Ford 8
Alpine-Renault 6
Citroen 4
Toyota 4
Fiat 3
Subaru 1
Peugeot 1
Lancia 1
Saab 1
Datsun 1
BMW 1

Na koniec przytoczmy jeszcze jedną statystykę. Krajami z największą liczbą zorganizowanych imprez są Finlandia, Francja oraz Wielka Brytania – tam rundy WRC odbywały się po 45 razy. Na przeciwległym biegunie są Austria, Bułgaria oraz Chiny, gdzie rajd odbył się zaledwie 1 raz.

Gdzie chcielibyście widzieć jeszcze rajdy w przyszłości? Z całą pewnością są na świecie miejsca, w których WRC wyglądałyby fascynująco. Rosja, Indie, Wietnam, Tajlandia, RPA, Karaiby? A może i w końcu ostatni kontynent, Antarktyda? Oczywiście tutaj już puściliśmy wodzę fantazji, ale chyba wszyscy z ciekawością wypatrujemy kolejnych nowych kierunków dla WRC.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News