Pomiędzy długimi testami Myherin i Hafren organizatorzy zaplanowali krótki przejazd przez słynne Sweet Lamb. Niezwykle widowiskowa próba dla kibiców okazała się polem do popisu dla Otta Tanaka.
Dla wielu ekspertów Sweet Lamb jest tym dla Rajdu Wielkiej Brytanii, czym Ouninpohja dla Rajdu Finlandii i Panzerplatte dla Rajdu Niemiec. Tutaj jest jednak o wiele ciężej o zwycięstwo, bo walka rozgrywa się na dystansie zaledwie 4 km. W Walii panuje piękna pogoda, jednak przez opady rzęsistego deszczu przez ostatnie kilkanaście dni trasa jest wciąż bardzo mokra i śliska. Najlepiej poradził sobie tym razem Ott Tanak, co oznacza, że po zakończeniu trzech odcinków specjalnych wszyscy zawodnicy M-Sportu wygrali już po oesie. W pierwszej piątce na „Słodkiej Owieczce” znaleźli się jeszcze Thierry Neuville, Sebastien Ogier, Jari-Matti Latvala oraz Craig Breen.
Znamy już rozstrzygnięcia na trasie. Czas na kilka słów na temat historii Rajdu Wielkiej Brytanii. Jego pierwsza edycja rozegrała się w roku 1932, kiedy to meta imprezy znajdowała się w angielskim Torquay. Do rywalizacji przystąpiło aż 367 załóg. Nie było oficjalnego zwycięzcy, jednak stwierdzono, że ze względu na najmniejszą liczbę punktów karnych najlepszy na trasie był Colonel A H Loughborough. Najwięcej razy Rajd Wielkiej Brytanii wygrywali Hannu Mikkola, Sebastien Ogier i Petter Solberg – po 4, jednak już najwięcej razy na podium był Juha Kankkunen, bo aż 10. Największą liczbą startów w brytyjskim klasyku może popisać się trzech zawodników – Stig Blomqvist, Gavin Cox oraz Philippe Gobert. Oni stawali na starcie 26 razy. Wreszcie – największa liczba wygranych oesów. Tutaj zdecydowanie przoduje Hannu Mikkola, który wygrał aż 181 prób.
Tagi: WRC Rajd Wielkiej Brytanii