WRC Motorsport&Beyond

Wyższe kary za wykroczenia drogowe?

fot. AF

Projekt zmian, które mają zaostrzyć kary za łamanie przepisów drogowych trafił do Rządowego Centrum Legislacji. Po jego zaopiniowaniu w ramach konsultacji międzyresortowych, zostanie poddany głosowaniu i wejdzie w życie w 14 dni od jego ogłoszenia.

Modyfikacje mają między innymi umożliwić skuteczniejsze ściganie, bowiem w ustawie pojawi się nowe przestępstwo – ucieczka przed pościgiem policji. Innymi zmianami mają być: wydłużenie przedawnienia karalności wykroczeń do trzech lat oraz zapis mówiąc o tym, że pijany lub odurzony kierowca będący sprawcą śmiertelnego wypadku albo takiego z ciężkim uszkodzeniem ciała, trafi do więzienia na minimum dwa lata i kara ta nie będzie mogła ulec zawieszeniu.

Osoby, którym w sposób administracyjny zostało odebrane prawo jazdy, a nadal prowadzą samochód będą groziły już nie tylko dwa lata więzienia, ale też sądowy zakaz prowadzenia pojazdów nawet przez 15 lat. Ponadto, za złamanie tego orzeczenia możemy trafić do więzienia na 5 lat, a nie jak teraz na 3.

Istotną innowacją będzie wprowadzenie nowego przestępstwa – zmuszenia policji do pościgu, co dzisiaj traktowane jest wykroczeniem, za które grozi grzywna lub areszt do 30 dni. Po zmianach, kierowca który podczas pościgu nie zatrzyma się, popełni przestępstwo zagrożone pięcioma latami więzienia. Do tego sąd ma zakazać prowadzenia pojazdów na czas od 1 do 15 lat.

– Jeśli nie zatrzymasz się do kontroli i będziesz uciekał, pamiętaj, że będziesz za to skazany i będziesz siedział. To jest bardzo niebezpieczne przestępstwo. Pirat drogowy, który ucieka ulicami miast stwarza ogromne niebezpieczeństwo – mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

Po zmianach ma wyjaśnić się też sytuacja związana z badaniem trzeźwości podczas kontroli drogowej. Do kodeksu mają być dodane fragmenty, które mówią o tym, że uprawniony organ kontroli może poddać kierującego lub inną osobę, która mogła prowadzić pojazd badaniu w celu ustalenia zawartości alkoholu oraz środków odurzających w organizmie.

Ostatnia modyfikacja przepisów brzmi: „Sądy będą obligatoryjnie powiadamiane o wcześniejszych karach oskarżonego za wykroczenia w ruchu drogowym oraz czy zatrzymywano mu w przeszłości prawo jazdy”. Informować o tym ma drogówka, wiadomości będą pochodziły także z bazy ewidencji kierowców.

Zmiany te mają objąć przepisy kodeksów: karnego, postępowania karnego oraz wykroczeń. Do 29 września można zgłaszać uwagi do tego projektu. Później trafi na głosowanie do Sejmu i zostanie wprowadzony w życie, w ciągu 14 dni od ogłoszenia ustawy.