Świece zapłonowe są jednym z najważniejszych elementów samochodu. Dużo osób jednak o tym nie wie i lekceważy ich regularną wymianę. Dobrze jest zatem poznać podstawowe informacje na ich temat.
Podstawowym zadaniem świecy zapłonowej jest wywołanie we wnętrzu komory spalania wyładowania elektrycznego. W ten sposób w komorze spalania między elektrodami świecy przeskakuje iskra, która powoduje zapłon tej mieszanki w cylindrze. Ludzie zapominają, że to właśnie od świec zależy dobra kondycja silnika.
W momencie, w którym świece są już zużyte, osiągi samochodu mogą spadać. Kolejnym objawem jest wzrost ilości spalanego paliwa. Silnik z czasem też coraz trudniej zapala lub nierówno pracuje na skutek wypadania zapłonów. Najgorsze jest to, że objawy te jest ciężko szybko zauważyć, bo występują one stopniowo.
Jak zatem kontrolować stan zużycia świec, żeby uniknąć poważnych awarii związanych z ich uszkodzeniem? Można to zrobić samemu, ale zalecamy jednak udać się do mechanika. Różne serwisy praktycznie co roku organizują dni otwarte, na których stan świec możemy sprawdzić za darmo.
Równie ważne, jak świece zapłonowe są przewody wysokiego napięcia oraz cewki zapłonowe. W nowszych samochodach cewki montuje się na świecach, dzięki czemu nie ma potrzebny używania przewodów, ale mimo to zdarzają się awarie polegające na uszkodzeniu izolacji.
Co ile zatem powinniśmy wymieniać świece?
W zależności od typu świec oraz tego, w jakim silniku są zastosowane, wytrzymują od 30 do nawet 100 tys. km. Wymieniając świece, powinniśmy od razu wymienić także kable wysokiego napięcia. Unikniemy w ten sposób dodatkowych wizyt u mechanika.
Sprawdzasz ciśnienie w oponach? Poznaj powody, dla których powinieneś to robić