Wielu młodych kandydatów na kierowców marzy o wyrobieniu sobie prawa jazdy. Zazwyczaj rodzice sponsorują im kurs i oczekują, że ich pociechy bez problemu zdobędą uprawnienia. Nie zawsze jednak jest tak różowo. Z jakimi opłatami trzeba się liczyć chcąc posiadać prawo jazdy?
Chcesz mieć prawo jazdy? Czekają Cię spore opłaty!
Przede wszystkim na początek trzeba mieć ważne badania lekarskie. Koszt ich wykonania to około 200 złotych, podczas których lekarz sprawdza m.in. wzrok i słuch kandydatów na kierowcy. Oprócz tego trzeba rzecz jasna zapłacić za kurs – teoretyczny i praktyczny, który ma za zadanie przygotowanie do egzaminu. Koszt takiego przedsięwzięcia to około 1400 złotych.
Jeśli mamy już badania, zdaliśmy kurs, to musimy przejść do ceny, jaką trzeba zapłacić za egzaminy. Egzamin teoretyczny kosztuje skromne 30 złotych, natomiast praktyczny 140 złotych (mówimy oczywiście o kierowcach kat. B). Oprócz tego trzeba mieć na uwadze ewentualną konieczność wykupienia dodatkowych jazd w cenie koło 50-60 złotych za godzinę, aby się nieco doszkolić.
Nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić
Po zdaniu egzaminów możemy przejść do etapu najprzyjemniejszego dla kandydatów na kierowców. Mowa tutaj oczywiście o wydaniu naszego upragnionego prawka. Wiąże się to oczywiście z opłatą w wysokości 100 złotych za wydanie dokumentu i 50 groszy opłaty ewidencyjnej. Na wydanie dokumentu czeka się około 3 tygodni w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. No i co – jak sami widzicie, wyrobienie i posiadanie prawa jazdy wcale nie jest takie tanie. Nie wszyscy mogą sobie na to od razu pozwolić.