Wielu kierowców nie zwraca uwagi na pewne trzy litery, które są w każdym dowodzie rejestracyjnym. DMC, bo o tym mowa, jest niezwykle istotne. Jeśli zbagatelizujemy tę sprawę możemy narazić się bowiem na poważne konsekwencje. Mowa tutaj chociażby między innymi o wysokim mandacie. A tego raczej każdy z was wolałby tak naprawdę uniknąć. O co w tym wszystkim chodzi i na co trzeba zwrócić szczególną uwagę?
Te trzy litery w dowodzie rejestracyjnym mają ogromne znaczenie – lepiej o tym pamiętaj! O co w tym wszystkim chodzi?
Skrót DMC oznacza dopuszczalną masę całkowitą, z jaką może poruszać się nasz pojazd. Wszystko jest oczywiście dokładnie określone w każdym dowodzie rejestracyjnym. Dopuszczalna masa całkowita to niezwykle ważne pojęcie dla każdego kierowcy. Z uwagi na posiadane uprawnienia kierowcy, którzy posiadają prawo jazdy kat. B mogą jeździć pojazdami, których masa całkowita nie przekracza 3,5 tony. Niektóre auta przekraczają jednak ten limit, o czym niektórzy kierowcy nawet nie wiedzą.
DMC powyżej 3,5 tony ma chociażby kamper czy też pick-up w postaci Forda F-150. Niektórzy kierowcy totalnie o tym zapominają i podczas kontroli są zdziwieni – ale jak to, panie władzo, dlaczego otrzymuje mandat? A no tak to – jeśli nie będziecie czujni, taka sytuacja może was spotkać. Mandat w takiej sytuacji to nawet 500 złotych, więc chyba warto jednak wiedzieć, ile wynosi masa całkowita prowadzonego przez nas pojazdu. To bardzo ważna i przydatna informacja, jak sami zresztą widzicie.
DMC – lepiej sprawdź masę całkowitą swojego pojazdu. Bo później możesz być zaskoczony i dostać duży mandat
DMC jest ważne również podczas parkowania. Na chodniku nie mogą parkować samochody, których DMC jest wyższe niż 2,5 tony. W przypadku zbagatelizowania tego przepisu, w trakcie kontroli grozi nam mandat w wysokości 100 złotych oraz jeden punkt karny. Warto zatem mieć to na uwadze i dokładnie w swoim dowodzie rejestracyjnym sprawdzić, ile nasz pojazd waży. Bo chyba lepiej wiedzieć to, niż nie wiedzieć i narazić się tym samym na niepotrzebne konsekwencje?