Przyciemniane szyby są lubiane przez wielu kierowców, którzy dzięki temu są zdania, że mogą cieszyć się większą prywatnością. Przyciemnianie bocznych i tylnych szyb jest bardzo naturalnym rozwiązaniem przy zakupie nowego samochodu. Wielu kierowców zastanawia się jednak, czy jest to zgodne z prawem. Postaramy się udzielić wam odpowiedzi na to pytanie w naszym artykule.
Przyciemniane szyby są niezgodne z prawem?!
Przyciemniane szyby są nieocenione podczas letnich upałów, ponieważ nie przepuszczają one tak wielu promieni słonecznych, jak normalne szyby. Każdy kto kiedyś miał samochód z „normalnymi” szybami i przyciemnianymi, potwierdzi, że to właśnie one mają spory wpływ na to, że auto nie nagrzewa się tak mocno podczas wielkich upałów. Oprócz tego takie szyby świetnie zabezpieczą was przed kradzieżą, ponieważ złodzieje będą mieli utrudnioną widoczność, co znajduje się wewnątrz samochodu.
W aucie nie można jednak wszystkich szyb przyciemnić, ponieważ jest to niezgodne z prawem. Przepisy jasno to wszystko deklarują w art. 66 Kodeksu drogowego, gdzie wszystko mamy wyjaśnione czarno na białym. Przyciemnienie szyb nie może mieć wpływu na widoczność podczas jazdy. Dlatego też nie możemy użyć takiego zabiegu przy okazji przedniej szyby oraz szyb bocznych w przednich drzwiach. Wówczas przepuszczalność światła byłaby zbyt niska, co miałoby wpływ na nasze bezpieczeństwo podczas jazdy. Czołowa szyba musi przepuszczać światło w 75 procentach, natomiast bocznie przednie szyby w 70 procentach. Przyciemniać możemy zatem szybę nad bagażnikiem oraz tylne szyby boczne.
Mandat jest olbrzymi!
Co nam grozi w przypadku nie zastosowania się do wyżej wspomnianych przepisów? Gdy policja zobaczy w naszym aucie niewłaściwie przyciemnione szyby może zatrzymać samochód do kontroli oraz nałożyć mandat. A jest to bardzo bolesne, ponieważ kara może wynosić od 50 do nawet 500 złotych. W skrajnie drastycznych przypadkach możemy nawet stracić dowód rejestracyjny, a tego raczej chcielibyśmy uniknąć.