W ostatnim czasie coraz więcej mówi się o wprowadzeniu przepisu, który orzekałby obligatoryjne odbieranie prawa jazdy za spowodowanie wypadku. Aż 40% Polaków jest za tym rozwiązaniem. Prawo jazdy miałoby być zatrzymywane na okres do 2 lat. Jak to dokładnie ma wyglądać i jakie są opinie Polaków na ten temat?
Prawo jazdy – czy będzie można je stracić za spowodowanie wypadku?
Aż 40% Polaków jest za tym, aby za spowodowanie wypadku drogowego było odbierane prawo jazdy. Przeciwnych jest 37,6% ankietowanych, natomiast nieco ponad 23% nie ma zdania w tym temacie.
Z badań wynika, że kobiety są o wiele bardziej za tym pomysłem. Ponadto, największy procent ankietowanych, którzy wsparli ten pomysł ma 23-35 lat. Największy sprzeciw jest od osób w wieku 18-22 lat.
Na co trzeba uważać?
Póki co cały czas trwają rozmowy w tym temacie, jednak niewykluczone jest, że wkrótce doczekamy się nowego przepisu, który wprowadzi ostrzejsze kary za spowodowanie wypadku. Trzeba jednak mieć na uwadze fakt, że wypadek bardzo często nie jest działaniem jednostronnym, a błędy popełnia więcej niż jedna strona.
Sądy w takich przypadkach miałyby zatem nielada zagwozdkę. Na więcej szczegółów w tej sprawie musimy poczekać, choć sam pomysł mimo że kontrowersyjny, to jest bardzo ciekawy. Nowy przepis miałby być stosowany obligatoryjnie nie tylko przy wypadkach spowodowanych jazdą po pijanemu, ale też nadmiernym szaleństwem i niedostosowaniem prędkości do warunków panujących na drodze.