W Polsce jeździ ponad 3,5 miliona samochodów zasilanych LPG. Instalacja gazowa cieszy się sporą popularnością, zresztą nie ma co się temu dziwić – duży wpływ na to ma aspekt ekonomiczny. Nie zawsze jednak wszystko z LPG wydaje się tak kolorowe, jak na początku wygląda. Zobacz, o czym musisz pamiętać, jeśli myślisz o montażu tej instalacji w swoim samochodzie.
LPG – co warto wiedzieć?
LPG jest dobrą alternatywą dla benzyny i diesla. W ostatnim czasie coraz więcej słyszy się jednak o wprowadzeniu Stref Czystego Transportu, co ma wpływ na delikatny spadek zainteresowania LPG. Po co bowiem mieć auto, którym nie wjedziemy do centrum wielu miast. Jeśli jesteś zainteresowany postawieniem na LPG, masz do wyboru pięć generacji instalacji.
Najstarszym i najprostszym jest system I generacji. Jest to tanie i ekonomiczne rozwiązanie, które jednak z tego powodu ma sporo wad. O wiele lepiej postawić na II generacje, która posiada moduł elektroniczny, jednak nie sprawdzi się w nowoczesnych silnikach. Najlepiej postawić na nią w silnikach wyposażonych w jedno i wielopunktowy wtrysk benzyny z katalizatorem.
Jakie są wady i zalety?
Na rynku dostępne są też instalacje gazowe III generacji. Jest to jednak mało popularny typ, który jest wykorzystywany przy autach z wielopunktowym wtryskiem. Najpopularniejsze są instalacje gazowe IV generacji, które wymagają jednak tankowania paliwa o najwyższej czystości. Jest też dostępna V generacja, która wyróżnia się wieloma zaletami, ale też i wysoką ceną. Zamontowanie jej nie powoduje straty mocy i wzrostu spalania, co dla wielu jest sporym atutem.
Za montaż LPG w zależności od generacji zapłacisz od 1000 do nawet 6000 złotych. Wszystko zależy od modelu samochodu i tego, czego oczekujesz po montażu instalacji. Jakie są zalety z postawienia na LPG? Na pewno oszczędność i płynniejsza praca silnika. Są jednak też minusy takie jak częstsze tankowanie, droższe OC czy konieczność wygospodarowania miejsca na zbiornik z gazem. Z pewnością jednak rozwiązanie to ma sporą rzeszę zwolenników. W świetle jednak ostatnio wprowadzanych przepisów warto dwa razy się zastanowić nad ewentualnym zakupem i przeanalizować wszystkie plusy i minusy.