WRC Motorsport&Beyond

Ładowanie akumulatora – o czym musimy pamiętać? Dzięki tym rozwiązaniom posłuży ci na wiele lat!

odpalanie samochodu

Akumulator bez wątpienia jest podstawowym elementem wyposażenia każdego samochodu. Bez niego przecież nie uruchomimy samochodu. Wielu z was zastanawia się jednak, co zrobić, gdy się rozładuje lub uszkodzi? Już śpieszymy z odpowiedzią!

Ładowanie akumulatora – o czym trzeba pamiętać?

Akumulator podczas eksploatacji, zresztą jak każda część samochodu, ulega naturalnemu zużyciu. Musimy regularnie kontrolować jego stan, ponieważ utrzymywanie baterii w stanie niedoładowania ma działanie destrukcyjne. Może spowodować to m.in. nieodwracalne zmiany w strukturze chemicznej mas czynnych. W pewnych przypadkach może spowodować to, że bateria będzie zbyt słaba, aby odpalić silnik.

Jak naładować prawidłowo akumulator? Musimy ułożyć go na stabilnym i równym podłożu oraz podłączyć go do urządzenia ładującego. Do ładowania najlepiej wykorzystać prostownik. Przed rozpoczęciem ładowania trzeba odpowiednio podłączyć taki prostownik z akumulatorem. Czynność przeprowadzamy odwrotnie do zdejmowania klem. Aby nie uszkodzić akumulatora, najlepiej ładować go pod prądem nie większym niż jego 1/10 pojemności. Ładowanie prądem o niskim napięciu zwiększa żywotność baterii, o czym często zapominamy.

Pamiętajcie o tych kilku czynnościach!

W zależności od pojemności akumulatora czas, który będziemy potrzebować do jego pełnego naładowania może wahać się od kilku do kilkudziesięciu godzin. Po całkowitym naładowaniu akumulator możesz bez problemu zamontować pod maską. Pamiętaj o oczyszczeniu klemy z korozji i osadów oraz o nasmarowaniu wazeliną śrub zaciskowych. Pamiętaj, by akumulator odpowiednio mocno zamocować i o mocnym zaciśnięciu klem.