Dla kierowców, którzy na co dzień są właścicielami samochodów typu diesel, konieczność regularnego uzupełniania płynu AdBlue jest jeszcze czarną magią. Wielu z was zapomina jednak, że podczas intensywnej i szybkiej jazdy np. na drodze ekspresowej lub autostradzie, możecie szybko tracić płyny dostępne w zbiorniku. Czym grozi wyjeżdżenie całej ilości płynu, znajdującego się w zbiorniku? Śpieszymy z tłumaczeniem!
Płyn AdBlue – co warto o nim wiedzieć?
Płyn AdBlue według teorii, dostępnej w internecie, nie jest do końca potrzebny do pracy silnika. Warto jednak pamiętać, że sterowniki w samochodach są tak skonfigurowane (zwłaszcza w nowych pojazdach), że bez tego płynu nie da się jeździć. Na szczęście auta, które posiadają katalizator SCR ostrzegają kierowców zazwyczaj z odpowiednim wyprzedzeniem o tym, że płyn się kończy i trzeba go uzupełnić. Warto jednak regularnie to kontrolować, ponieważ jego utrata może doprowadzić do poważnych konsekwencji, których raczej każdy z was wolałby uniknąć.
Płyn AdBlue – do czego tak naprawdę służy i co się stanie, gdy go zabraknie?
Do czego służy płyn AdBlue? Przede wszystkim jest on wtryskiwany do wydechu. Tam pod wpływem wysokiej temperatury zamienia się w amoniak i dwutlenek węgla. Nowe samochody zawsze posiadają zbiorniki, które potrafią zmieścić nawet kilkadziesiąt litrów tego płynu. Ciężko jednak jednoznacznie powiedzieć na ile wystarcza zapas w postaci całego zbiornika. To zależy od wielu indywidualnych czynników. Jeśli w samochodzie skończy się jednak płyn, to czekają Cię spore problemy. Jeśli płyn się skończy podczas jazdy, to silnik co prawda nie zgaśnie. Jeśli go jednak wyłączysz, to ponownie już nie będziesz mógł go uruchomić. Najpierw będziesz musiał zresetować cały układ i uzupełnić płyny.
Warto o tym pamiętać, ponieważ wielu z was totalnie bagatelizuje ten problem. Pamiętaj także, żeby nie wlewać AdBlue do zbiornika z paliwem. Według wielu ekspertów niektórzy kierowcy o tym zapominają, co najczęściej wprowadzi do poważnych problemów i kosztownych napraw. Pamiętaj, by zachować czujność i należytą ostrożność.